Nejsilnější domácí bělení zašedlého či nažloutlého prádla všech dob. Nic účinnějšího neexistuje

                   

Bílé prádlo vypadá nádherně, ale obvykle o svůj jedinečný vzhled přichází už po několika pracích cyklech. Na tkaniny se jednoduše nabalují další a další nečistoty, které jeho zářivé bělosti právě neprospívají. A mnohdy jde i o tak banální a nenápadné znečištění, jako je špatně vypláchnutá aviváž. Naštěstí nejde o stav trvalý, stačí se inspirovat šikovným způsobem bělení prádla, který si vystačí jen s domácími zdroji.

Jak vybělit zažloutlé prádlo kyslíkem

Každá správná hospodyňka ví, že bílé prádlo nejlépe prokoukne při sušení na sluníčku. Pokud mu však tento komfort dopřát nemůžeme, nezbývá nic jiného, než sáhnout po aktivních prostředcích, které působení venkovního prostředí napodobují. Připravte si tedy:

  • bělidlo na bázi aktivního kyslíku,
  • kvalitní prací gel na bílé prádlo.
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ale zapomeňte na tradiční použití podle návodu. Výrobci se totiž obvykle snaží, abychom s celým procesem měli co nejméně práce. Ovšem efektivita už v takových případech často pokulhává. Nezáleží na tom, jestli se právě snažíte přijít na to, jak vybělit podprsenku nebo jednoduše hledáte univerzální návod na zažloutlé bílé prádlo. Řešení s aktivním kyslíkem vám pomůže v jakémkoliv případě. A prádlo rozhodně nezničí.

Bělidlo na prádlo je třeba aktivovat

Nezáleží na tom, po jakém bělicím prostředku sáhnete. Může jít o nějakou známou značku nebo přírodní prostředek. Na 10–15 kusů prádla (podle velikosti) vám budou stačit asi dvě lžíce zvoleného produktu. Ty vlijte nebo vsypte do dostatečně velkého hrnce, zalijte litrem vody a přiveďte k varu. V této tekutině poté prádlo namočte (předtím samozřejmě hrnec odstavte z plotny) asi na tři hodiny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Podle potřeby ho během procesu bělení otáčejte a promíchávejte, aby byly všechny jeho části střídavě ponořené. Další možností je také jeho zatížení, to už necháme na vás. Po třech hodinách si dobře prohlédněte vodu. Uvidíte, že se její průzračnost změnila v šedivou mlhu. To všechno jsou nečistoty, které se vám povedlo uvolnit z vláken vašeho oblečení. Není divu, že jste si o zářivé bělosti mohli nechat jenom zdát.

Jak vybělit prádlo v pračce

Posledním krokem celého postupu je důkladné vyprání prádla určeného k bělení. Jednoduše ho vložte do bubnu pračky (tekutinu z něj předtím co nejlépe vymačkejte), přidejte vhodný prací gel na bílé prádlo a zapněte program s prodlouženým mácháním. To je důležité, jinak byste nemuseli z tkanin dostatečně odstranit zbytky bělidel a uvolněných nečistot. Prádlo poté nechte uschnout a obdivujte se jeho bělosti. Bude opravdu jako nové.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak vybělit spodní prádlo? Pomůže citron

Nechcete sahat po chemii? Pak byste měli vědět, že vám pomůže docela obyčejný citron. Ten se často používá v kosmetice a zdravé výživě, protože obsahuje množství vitamínu C (jde mimo jiné o antioxidant, který nás chrání před útoky volných radikálů). Ale nesmíme zapomenout ani na flavonoidy (diosmin a hesperidin) či vitamín E. Pokud tedy nechcete používat chemii v obavě o zdraví své pokožky, vsaďte právě na citron.

Jeho použití je opravdu jednoduché. Vymačkejte šťávu ze dvou citronů a vlijte ji do studené vody, ve které necháváte odmočit bílé prádlo. Nechte působit přes noc a poté vyperte běžným způsobem. A vsadit lze i na bělení prádla jedlou sodou. V takovém případě přidejte jednu lžíci sody přímo do praní a vyhněte se aviváži. Při bělení prádla octem pak budete potřebovat dvě lžíce octa (použijte je místo pracího prostředku).

Jedlá soda dokáže v domácnosti doslova zázraky. Kromě bělení prádla si poradí třeba i s opravdu náročným úklidem
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články