S pobytem v lese je, kromě klidu, přírody a čerstvého vzduchu, spojováno i houbaření. Během této na první pohled nevinné záliby, které český národ holduje ve velkém, je však nutné dávat velký pozor. K záměně jedovatých hub s těmi jedlými může dojít snadno. Ostražitost je na místě i u hub jedlých – i ony mohou způsobit nepříjemné zdravotní komplikace.
Bolest břicha, průjem a zvracení. To jsou nejčastější příznaky otravy houbami. Mykolog Arkadiusz Miller upozorňuje, že projevy otravy různými druhy hub se od sebe mohou navzájem lišit. Zároveň dodává, že jednotlivé příznaky otravy se mohou objevit nejen hned po požití, ale i v rámci několika hodin. Otrava se však nemusí projevovat pouze bolestí břicha a dalšími problémy se zažívacím traktem. Po požití některých hub se může dostavit nepříjemné pnutí, zvýšená nervozita, halucinace či problémy s pohybem a rovnováhou. Ani tyto příznaky neberte na lehkou váhu.
Příčina otravy: nevhodná kombinace
Některé houby nejsou škodlivé samy o sobě. Problém může nastat v případě jejich nevhodné kombinace s jinými látkami. To je případ i hnojníku inkoustového (Coprinopsis atramentaria). Ten mezi jedovaté houby nepatří. Na základě jeho kombinace s alkoholem však může dojít k nebezpečně rychlému zvýšení srdeční frekvence a následnému zvyšování teploty. To se projevuje výraznějším zčervenáním v obličeji. Tady je nutné urychleně vyhledat lékařskou pomoc, může totiž dojít až ke smrti. Odborníci proto před touto kombinací důrazně varují. Upozorňují, že alkoholické nápoje není vhodné konzumovat dva dny před a po požití hub.
Škodlivé účinky hub jsou obecně nejrizikovější pro menší děti a starší lidi. Pozor by si měli dávat rovněž lidé trpícími onemocněními dýchacích cest a nervové a oběhové soustavy.