Jak využít dřevěný popel z krbu nebo táboráku? Nevyhazujte ho, na zahradě se uplatní v mnoha tradičních i netradičních rolích

                   

Zajímá vás, jestli je možné použít dřevěný popel jako hnojivo? Existuje nějaké dávkování, které může poškodit půdu a rostliny? A co takhle jeho přidání do kompostu? Okolo použití popela ze dřeva v zahradě existuje spousta otázek. Pokusíme se vám na ně odpovědět. Koneckonců – tradice použití tohoto odpadu je stará snad jako lidstvo samo. Co byste tedy o tomto univerzálním pomocníkovi měli vědět?

Co s popelem na zahradě

Především je nutné rozlišit, jaký popel máme k dispozici. Může totiž pocházet z měkkého i tvrdého dřeva (v našich podmínkách jde nejčastěji o topol, buk nebo také dub). Popel z tvrdého dřeva vám nabídne poměrně vysokou hodnotu pH, a to 12–13. Druhý typ popela se pak pohybuje kolem 10. Z toho vyplývá, že první typ je lepší nepoužívat na kyselomilné rostliny, zatímco běžný popel se uplatní opravdu kdekoliv.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je ceněn zejména pro množství živin, které obsahuje. Na prvních místech musíme jmenovat především draslík, sodík, fosfor, vápník a hořčík. Pokud se zaměříme na fosfor, který potřebují rostliny pro svůj lepší růst, pak ve 200 gramech dřevěného popela najdeme přibližně 1,5 gramu této látky. Zdatně mu sekundují 4 gramy draslíku a také úctyhodných 12 gramů vápníku. A to nezmiňujeme ani další stopové prvky.

Použití dřevěného popela na záhony

Jak jsme již zmínili, není vhodné tuto cennou substanci používat ke hnojení kyselomilných rostlin. Vašim azalkám, brusinkám, klikvám, magnoliím, begoniím, vřesu, borůvkám, rododendronům ani hortenziím tak zaručeně neprospěje. Dejte také pozor na správnou dávku, ta by neměla překročit 100 gramů dřevěného popela na metr čtvereční. Takové hnojení postačí aplikovat jen jednou do roka.

iZdroj fotografie: Pxhere

Kam vyhodit popel? Na kompost

Ale ještě lepší službu své zahradě uděláte, pokud popel jednoduše zkompostujete. Skvěle totiž přispívá ke zlepšení přírodních podmínek uvnitř kompostu, a to jednoduše proto, že dodává vznikající půdě tolik potřebné živiny. Popel ze dřeva také v kompostu lehce vyrovná kyselost vznikající tlením, protože je zásaditější. Není však vhodné k tomuto účelu používat popel z dřevěného uhlí, může obsahovat chemii.

Další využití popela na zahradě

Měli byste vědět, že ve vysokých dávkách (tím je myšlen asi jeden kilogram popela na čtvereční metr) si dokáže poradit s obávanými drátovci. Použijte dřevěný popel na brambory nebo mrkev a už nikdy s nimi nebudete mít problémy. A hodí se také proti slimáků jako obruba záhonů. Jejich měkká těla totiž nejsou schopna ostré hrany popela překonat, takže se tito škůdci raději vydají pro potravu jinam.

Jak jsme si již řekli, při péči o borůvky se popel nehodí. A čím je tedy hnojit a jak se o ně starat, aby dobře prospívaly?
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články