V každé české rodině se čas od času vaří k obědu brambory jako příloha. Pokud máte zahrádku, bude se vám vychladlý bramborový odvar rozhodně hodit. Ostatně jej využijete nejen tam. Tyto tipy umožní vodu z brambor prakticky upotřebit.
Jaké živiny brambory obsahují?
Brambory jsou samy o sobě velmi zdravé, obsahují totiž vitamín C a také draslík, hořčík, vápník, zinek, nebo železo. Mají pozitivní vliv na správnou funkci našich kloubů a svalů a mimo jiné přispívají i k růstu kvalitních vlasů a nehtů. Dokážou rovněž posílit částečně i imunitní systém. Přidanou hodnotou konzumace brambor je i to, že mají blahodárný vliv na naše srdce a cévy. Proto je i výluh z brambor velmi cenný pro organismus.
Jak použít odvar z brambor?
Vodu z uvařených brambor nechte vychladnout a poté použijte následujícími způsoby:
- Proti neodbytným mšicím na zahradě: bramborový odvar přelijte do rozprašovače a nastříkejte na pěstované plodiny, které mšice napadly. Vhodné je použít odvar z brambor vařených ve slupce.
- Na bolavý žaludek a špatné trávení: nasaďte si týdenní pitnou kúru s bramborovým odvarem. Popíjejte půl sklenice každý den. Do vychladlé tekutiny je možné přidat pro lepší chuť i trochu medu. Dobré je při pálení žáhy konzumovat lžíci odvaru nalačno.
- Na zhoršený dech a při onemocněních dutiny ústní: bramborový roztok je možné také kloktat, zbaví vás nepříjemného zápachu z úst. Účinkuje i jako hojivé kloktadlo při angínách, oparech, aftách, paradontózách, nebo zánětech sliznice v ústech.
- Na kožní a kloubní obtíže: bramborový odvar lze přidat i do koupele při ekzémech, potížích se suchou pokožkou, nebo proti projevům revmatismu. Roztok skvěle odstraní bakterie a působí jako tonikum na kůži.
Další využití bramborového odvaru
Výborně zapůsobí bramborový odvar i v případě, že budete chtít své tělo zbavit přebytečných tekutin a překyselení. K tomuto účelu postačí vypít jednu sklenici odvaru týdně. Bramborová voda také prospěje vašim vlasům. Přeliv z této tekutiny hřívu učiní krásnou a lesklou.