Dešťová voda je skvělou náhradou vody kohoutkové. Je lepší alternativou zálivky pro rostliny venkovní i pokojové. Další výhodou jejího používání je menší zatěžování životního prostředí a vaší peněženky. Používání dešťovky může snížit spotřebu kohoutkové vody až o polovinu, což vám může pomoct od tak vysokých účtů za vodu.
Dešťovou vodu využijete nejen na zalévání
Jestliže chcete svým rostlinám dopřát kvalitní zálivku, sáhněte právě po dešťové vodě. Oproti vodě z kohoutku totiž nemá žádný chlor a obsahuje pouze minimální množství solí a minerálů, díky čemuž nezasolí půdu. Kvalitu sbírané vody může ovšem ovlivnit povrch střechy, ze které stéká. Střecha z betonových nebo keramických tašek kvalitu nezhorší, ale např. střecha pokrytá asfaltem může ve vodě vyloučit toxické látky, které by mohly ublížit rostlinám.
Kromě zalévání je dešťová voda výborná i na splachování či praní prádla. Údržba vaší pračky bude o poznání snazší, jelikož dešťovka po sobě nezanechává vodní kámen. Dalším skvělým způsobem, jak tuto vodu využít, je mytí vlasů. Díky tomu, že neobsahuje žádné škodlivé látky, je pro vaše vlasy šetrným prostředkem pro jejich zdraví a čistotu.
Sběr dešťové vody do nádrží
Pokud chcete vodu využívat na zalévání květin, nejvhodnějším způsobem sběru je použití nadzemních nádrží. Prvním kritériem pro tuto metodu jsou čisté okapy bez děr. Dále potřebujete zmíněné nádrže, nejběžnější jsou sudy z tvrzeného plastu (polypropylenu nebo polyethylenu). Tyto nádoby jsou jednoduché na údržbu a můžete je zakoupit v různých objemech od 50 do 500 litrů, a to včetně praktického výpustného kohoutu.
Instalace podzemní nádrže je poněkud složitější než u té nadzemní. Je ale výhodná, když chcete vodu používat na splachování nebo praní. Tuto nádrž je nutno připojit na samostatný rozvod vody v domě. V takovém případě však počítejte s rozsáhlými úpravami vašeho pozemku i domu. Podzemní nádrže pak můžete napojit i na zavlažovací systém na vaší zahradě.
Nádob a nádrží na sběr dešťové vody je mnoho. Vyberte si tu nejvhodnější