Jak chránit zahradu bez chemikálií? Lehký postřik proti škůdcům a chorobám rostlin. Bohatě si vystačíte s tím, co máte ve spíži

                   

S příchodem nevypočitatelného podzimního počasí, pro které jsou charakteristické poklesy teplot a časté dešťové srážky, se vrací i nežádoucí hmyz a jiní parazité, kteří si rádi pochutnají na našich rostlinách. Mšice, molice, roztoči, vlnatky… Ti všichni se živí šťávou z našich okrasných a užitkových rostlin a oslabují je. Co vám může pomoci se s nimi vypořádat? Vyzkoušejte osvědčené domácí prostředky proti škůdcům.

Jak na mšice s pomocí heřmánku

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla, synonymum Matricaria recutita) dokáže u vašich rostlin posílit jejich vlastní obranný systém, takže jim pomůže lépe odolávat všem útočníkům zvenčí. Mimo jiné také aktivuje žádoucí mikrobiální populaci v půdě (a případně i kompostu), což bude na vaše zelené svěřence působit stejně jako probiotika na lidská střeva. A jak si heřmánkový postřik proti škůdcům vyrobit?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomáhá zejména proti mšicím. K jeho přípravě stačí použít 50 gramů heřmánkové natě. Toto množství nasypte do 10 litrů vody, kterou jste předtím nalili do hrnce. Ten postavte nad zdroj tepla a počkejte, dokud tekutina nedojde k bodu varu. Poté vývar z heřmánku sceďte, nechte vodu mírně vychladnout a za pomoci rozprašovače ji naneste přímo na rostliny. Vytrvejte až do skanutí, aby se prospěšné látky dostaly i do půdy.

Postřik na škůdce z vratiče

Vratič obecný (Tanacetum vulgare) považujeme spíše za plevel vyskytující se v okolí cest nebo na železničních náspech. To mu však nijak neubírá na možných účincích. Obsahuje totiž vysokou koncentraci pyrethrinů. Pokud si už základy chemie příliš nepamatujete, pak vám připomeneme, že jde o směs organických sloučenin velmi často používanou v nejrůznějších přírodních insekticidech, které jsou běžně k dostání v obchodě.

iZdroj fotografie: Canva

Pomáhají totiž předcházet výskytu škůdců a bojovat proti nim. A jak vratič využít v domácích prostředcích proti škůdcům? Připravte si infuzi z 300 gramů sušené natě vratiče. Toto množství nasypte do 10 litrů vody a přiveďte k varu. Odstavte z plotny a nechte 10 minut odpočinout. Nakonec sceďte a v neředěné formě aplikujte přímo na rostliny postižené škůdci. Doporučujeme postřik opakovat 2–3x týdně, dokud nežádoucí návštěvníci nezmizí.

Postřik z kopřivy proti mšicím

Na zahradě nám obvykle rostou dva druhy této rostliny: kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) a kopřiva žahavka (Urtica urens). Obě jsou co do účinků rovnocenné, a to nejenom v oblasti výroby přírodních insekticidů, ale také co do těch zdravotních. Obsahují mnoho minerálů v čele se železem, vápníkem a draslíkem, takže rostliny posilují. Další látky však působí opravdu jako přírodní insekticid nebo jako prevence plísní.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

A nejen to, prostředky z kopřivy také pomáhají veškeré zeleni na zahradě rychleji se zotavit po napadení škůdci. A jak připravit odvar z kopřivy proti mšicím a dalším škůdcům? Natrhejte si asi dva kilogramy čerstvé kopřivové natě (nebo použijte v případě nouze 400 gramů sušené kopřivy). Toto množství zalijte asi 20 litry vody a nechte je v ní macerovat po dobu osmi dnů. Použijte nekovovou nádobu, aby kopřivy neoxidovaly.

Macerování kopřiv má svá pravidla

Denně kopřivy pečlivě promíchávejte, aby horní část nenapadla plíseň. Pomůžete tím také rovnoměrnějšímu vyluhování. Ale pozor, po několika dnech začne výluh značně zapáchat, mějte proto po ruce připravené vhodné víko. Nakonec macerát zřeďte s vodou v poměru 1 : 10 (jeden díl kopřivového macerátu na 10 dílů vody) a použije jako zálivku nebo postřik na postižené rostliny. Pro silnější účinek můžete přidat nať řebříčku obecného (Achillea millefolium).

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Tabák jako nejlepší přírodní insekticid

Chcete-li opravdovou sázku na jistotu, přece jen se budete muset vydat do obchodu. A to konkrétně pro tabák (ale pomůže vám i odvar z cigaret). Budete potřebovat 3 cigarety nebo adekvátní množství tabáku na tři litry vody. Společně vařte deset minut (počítejte od dosažení bodu varu). Sceďte a použijte jako postřik. Obvykle stačí dvě aplikace a škůdci se na vaši zahradu už nikdy nevrátí.

Další prostředky proti proti škůdcům

Skvělý je také jírovec maďal alias koňský kaštan (Aesculus hippocastanum), břečťan popínavý (Hedera helix), reveň kadeřavá (Rheum rhabarbarum), kapradina hasivka orličí (Pteridium aquilinum) nebo odvary z česneku a cibule. Velmi dobře pomáhá i mléko naředěné vodou, ovšem spíše v počátečních stádiích potíží. Umí totiž infekci pouze zmírnit, ale škůdců vás zcela nezbaví. A pokud nic nepomůže, nebojte se sáhnout i po profesionálních insekticidech.

Z kopřiv můžete připravit i skvělé hnojivo. Stačí jen dodržovat správný postup a za dva týdny budete mít hotovo
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články