Jak zazimovat cypřiše, aby vás na jaře oslnily svou zelení. Je třeba dbát na jeden drobný detail

                   

Pokud milujete toskánskou romantiku, pak byste si určitě měli na zahradu pořídit právě cypřiše (Cupressus). Jsou to stálezelené jehličnaté stromy (ale i keře), jejichž původní domovinou jsou teplé oblasti severní polokoule. Nehodí se jen do zahrady, skvěle vám zkrášlí i terasu a balkon, protože je lze snadno pěstovat v květináči. I tak však vyžadují opravdu pečlivou přípravu na zimu, bez níž chladné období roku nepřežijí.

Cypřiš hnědne – je třeba se obávat?

Paradoxem je, že této rostlině v našem klimatu nevadí nízké teploty, ale docela jiné věci. Může se vám tak stát, že živý plot z cypřišů v zimě náhle zhnědne. Ale naštěstí není třeba se obávat, je to obvyklá zimní barva těchto půvabných stromků. Totéž se děje i u některých druhů tújí, jako je například jen málo šlechtěný zerav západní (Thuja occidentalis) a také značně oblíbený zerav obrovský (Thuja plicata).

iZdroj fotografie: Pixabay

Některé odrůdy jsou však proti tomuto hnědnutí chráněny. Například ta s názvem „Emerald“ si zachovává svou jedinečnou svěží zelenou barvu i uprostřed zimy, a tedy i při silných mrazech, kdy mnoho jiných jehličnatých stromů hnědne. Původně jde vlastně o reakci (adaptaci) na naše extrémně chladné a mnohdy také suché zimy. Na jaře se však vše postupně vrátí k normálnímu stavu a po nějakém zhnědnutí nebude ani památky.

Pozor na posypovou sůl

Největší problémy s přežitím zimy mají cypřiše, které jsou jako živé ploty umístěny blízko silnice. Jsou totiž velmi citlivé na sůl, jíž se v zimě posypávají silnice. A jak takové poškození poznat? Typickým znakem jsou jakoby spálené konce větví, které se nacházejí poblíž země. Tuto estetickou vadu způsobuje příliš vysoká koncentrace soli nejenom v půdě, ale také ve vodě, jež na stromy z rozbahněné silnice stříká.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ovšem nejde o jediný důvod podzimního hnědnutí konců větví. Velmi podobné příznaky může vyvolat také nadměrné hnojení minerálními hnojivy. I ta totiž časem vytvářejí vysokou koncentraci soli v půdě. A jak si s tímto problémem poradit? Nejdříve všechny poškozené části odstraňte nůžkami. Poté všechny stromy a keře důkladně opláchněte a vydatně je zalijte (samozřejmě v bezmrazých dnech), aby se sůl odplavila.

Cypřiš schne, co se dá dělat?

Neměli bychom zapomínat ani na to, že cypřiše jsou poměrně náročné na zálivku. Při jejím nedostatku se na nich objevují uschlé, žlutohnědé výhonky. Bohužel v té době už je značně poškozen kořenový systém, takže náprava je velmi obtížná – často až nemožná. Proto svůj živý plot i během zimy často zalévejte a pro jistotu také zakryjte půdu mulčem, abyste ji tak ochránili před vysycháním.

Máte na zahradě cypřiše také, nebo dáváte přednost jinému zelenému plotu?

Na podzim je rovněž ideální čas k založení živého plotu. Pokud se vám zalíbily túje, podívejte se na tento jednoduchý návod
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články