Jahodník lesní (Fragaria vesca), známý také pod názvem „měsíční jahoda“, je rostlinou nesoucí ovoce z čeledi růžovitých. V přírodě obývá okraje lesů a polí, ale můžete ho pěstovat i jako trvalku na zahradě. Jeho plody mají osvěžující vůni, skvělou chuť a obsahují mnoho vitaminů. S podzimem nastal ten nejlepší čas pro výsadbu nebo setí jahodníků, neváhejte tedy a zřiďte si záhon plný těchto sladkých zázraků i vy.
Výsadbu provádějte nejlépe v chladnu
Než začnete s výsadbou, nesmíte zapomenout na správnou přípravu půdy. Zorejte 2 až 3 týdny dopředu půdu v záhonu a zapravte do ní kompost. Vysazení proveďte nejlépe ráno nebo večer, kdy je poměrně chladno. Pokud je oblačno nebo deštivo, můžete zvolit i jinou denní dobu. Spon by se měl pohybovat okolo 30 až 40 cm a rostlina by měla být v takové hloubce, aby její srdéčko (horní pupen) bylo na úrovni země. V prvních čtrnácti dnech záhon důkladně zalévejte.
Klíčící jahodníky vyžadují vlhko
Pro pěstování jahodníkových keříků ze semen si připravte:
- květináče nebo sadbovače,
- substrát pro výsev a množení,
- semínka jahodníku,
- skleněnou tabuli.
Naplňte květináče či sadbovače substrátem a posypte ho semínky. Na ty přidejte ještě slabou vrstvu zeminy a mírně přitlačte. Do vzejití rostlin mějte pěstební nádoby přikryté sklem. Klíčící rostlinky potřebují hodně vlhka. Koncem října malé jahodníky přepíchněte do sadbového substrátu a dejte je do skleníku. Ven do záhonu je umístěte až koncem jara.
Jsou to skromné rostliny
Jahodníky jsou rostliny nenáročné na pěstování a po výsadbě už nepotřebují téměř žádnou péči. Jsou odolné vůči nepříznivým podmínkám a porostou vám prakticky kdekoliv. Nejlépe se jim ale daří na slunečném až polostinném místě a v půdě s vyšším obsahem humusu a reakcí mírně kyselou až neutrální. Pokud jim tyto podmínky dopřejete, obdaří vás bohatou úrodou sladkých červených plodů.
Jahodník má mnoho využití
Z listů, čerstvých i sušených, si můžete připravit lahodný a zdravý čaj, který:
- zlepšuje metabolismus kyseliny močové,
- posiluje stěny cév,
- uklidňuje nervovou soustavu,
- snižuje krevní tlak, cukr a cholesterol,
- pomáhá při střevních obtížích.
Plody se v kuchyni dají využít stejně jako ty jahodníku zahradního. Můžete z nich připravit lahodnou marmeládu, přidat je do nejrůznějších dezertů nebo si na nich pochutnat jen tak.
Máte už měsíční jahody na zahradě také?