Řezat, nebo neřezat suché části trvalek na podzim? Na tuto otázku vám odpovíme jednou provždy

                   

Podzimní prořezávání trvalek je věcí, na které se mnozí zahrádkáři neshodnou. Zatímco ti, kteří milují estetiku, nedají na tento postup dopustit, fanoušci ekologie chtějí připravit na své zahradě co nejvíce přirozených úkrytů pro hmyz, a odstraňování suchých květů a listů tedy odkládají. Kdo má vlastně pravdu? Ve skutečnosti záleží na tom, jaký typ trvalek doma máte. Ne u všech je totiž prořez nutný.

Trvalky po odkvětu ostříhejte včas

K tomuto kroku by mělo dojít po prvních mrazících. Pokud byste k němu přistoupili příliš brzy, vašim keřům ani květinám by to neprospělo. Až do této doby totiž zbylé zelené části vyživují kořenový systém, čímž rostlina před zimou sílí, což je samozřejmě žádoucí. Obvykle tedy sezóna prořezávání přichází na konci října a pokračuje do poloviny listopadu. Jako první se začínají řezat keře a poté vybrané druhy trvalek.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A jak postupovat? V říjnu, tedy ještě před silnými mrazy, je třeba seříznout většinu kvetoucích trvalek. Mezi ně počítáme například floxy, pivoňky, kokardy, čechravu, orlíčky, zvonky apod. A jak na to? Ponechte pouze hladké stonky vysoké 3–5 cm, ty zasypte jemnou kompostovanou zeminou nebo pilinami. Později se zaměřte na ostříhání listů kosatců a ostrožky a nezapomeňte ani na plamének (Clematis). Jemu ponechte jen výhony o délce 20 až 25 cm.

Které trvalky stříhat na podzim

Ne pro všechny rostliny však tato pravidla platí. Pokud máte na zahradě druhy, jejichž listy v zimě neodumírají, pak na řez úplně zapomeňte. Mezi tyto druhy patří například bohyška alias hosta, barvínek menší apod. To však neznamená, že byste je měli nechat ležet ladem. Zasypte je mulčem. A pokud je ve vaší oblasti mnoho sněhových srážek, mnohdy stojí za to postavit jim i přístřešky. Předejdou jejich poškození.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč vlastně prořezávat trvalky

Pamatujte si, že sestřih těchto rostlin je jedním z důležitých bodů postupu při zazimovávání trvalek. Mohou díky tomu lépe přežít tuhé zimní mrazy, zbaví se chorob a škůdců a celý proces také na jaře urychlí vývoj mladých výhonků a stonků. Odřezané listy a stonky je vždy vhodné spálit a popel zlikvidovat nebo je alespoň vyhodit do popelnice (tedy nikoli na kompost). Zabráníte tak jeho kontaminaci sporami hub nebo zárodky škodlivých mikroorganismů.

  • Připravte si ostré nůžky.
  • Před stříháním jiného druhu rostliny je vydezinfikujte. Zabráníte přenosu chorob.
iZdroj fotografie: Canva

Péče o přírodní zahradu

Jak tedy vidíte, stříhání trvalek je zcela nezbytné. Pokud chcete na zahradě poskytnout úkryt užitečnému hmyzu, vsaďte na trvalky stálezelené, u nichž můžete v případě potřeby ponechat i stará květenství nebo jiné vhodné části, do nichž by se brouci mohli schovat. Mnohem lepší však bude vybudovat pro ně speciální hmyzí domečky. Stačí jen sláma a dutá stébla a řada živočichů bude úplně spokojená.

Stříháte trvalky na podzim také, nebo to necháváte až na jaro?

Máte na zahradě popínavé růže? Zjistěte, jak si poradit s jejich střihem a zazimováním
Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články