Na rozdíl od jarních cibulovin, mezi něž patří např. tulipán nebo narcis, ty letní (společně s hlíznatými rostlinami) je třeba před zimou vykopat ze záhonů a uskladnit. Přízemní mrazíky mohou výrazně poškodit jejich zásobní orgány (cibule nebo hlízy) a oslabit je tak vůči škůdcům a závažným chorobám. Pokud ale dodržíte zásady správného uskladnění, rostliny proti těmto škodlivým vlivům ochráníte.
Co jsou vlastně zásobní orgány
Zásobní orgány jsou metamorfózami jiných rostlinných částí, nejčastěji kořenů nebo stonků. Rostliny díky nim mají schopnost přečkat nepříznivé podmínky a poté opět vzejít. Cibule základy nadzemních orgánů chrání zdužnatělými šupinami, kdežto hlízy je nijak nechrání a jsou přímo na jejich povrchu.
Které druhy rostlin teď vyrýt
Mezi cibuloviny, které před zimou musíte vyrýt z půdy, patří mečíky/gladioly (Gladiolus), habešské mečíky (Acidanthera), montbrécie (Crocosmia), dosny (Canna), begonie (Begonia), lilie (Lilium), jiřiny (Dahlia), tygřice (Tigridia), frézie (Freesia) a některé druhy sasanek (Anemone).
Nechte je pořádně proschnout
Za slunečného dne stonek a listy rostlin seřízněte na přibližně 8 až 10 cm a jejich cibule či hlízy vyjměte z půdy. Postupujte opatrně, abyste je nepoškodili. Dále je důkladně očistěte od zbytků zeminy. Jedince poškozené rycím náčiním nebo napadené chorobami či škůdci vyhoďte. Poté zásobní orgány nechte několik dní schnout na teplém místě.
Než přejdete k samotnému skladování, rozdělte cibule i hlízy podle druhů a odrůd. Ušetří vám to čas v příštím roce. Poté je zabalte do novinového papíru a umístěte do dřevěné krabice tak, aby se navzájem nedotýkaly. Následně je zasypte menší vrstvou písku, ochráníte je tak před vyschnutím. Skladujte je v tmavé místnosti s dobrou cirkulací vzduchu o teplotě 5–10 °C.
Které ze zmíněných rostlin pěstujete na zahradě vy?