Zima je obdobím, během něhož často připravujeme nejrůznější léčivé čaje a další přípravky. A velmi častou přírodní ingrediencí je právě zázvor lékařský (Zingiber officinale), kterému naše babičky říkaly také zázvor pravý. Tato rostlina patří do čeledi zázvorníkovitých (Zingiberaceae) a k nám se dostala z Číny nebo Indie. A jaké účinky pro zdraví může nabídnout?
Zázvor na imunitu a další výhody
Kořen zázvoru obsahuje především vitamíny C , B1, B2, E, A a K. Ale najdeme v něm také kyselinu listovou nebo minerální látky v čele s vápníkem , fosforem, železem a draslíkem. Představuje rovněž cenný zdroj silic a pryskyřic (určitě jste už nikdy slyšeli názvy gingerol a zinferon). Právě ty mají totiž největší podíl na jeho protizánětlivých, antibakteriálních, antivirových a expektoračních účincích.
Nejčastěji se používá trochu štiplavý zázvorový čaj, do kterého se účinné látky vyluhují nejlépe. A jak nám dokáže pomoci? Především tiší kašel, skvěle ředí hleny (takže je poté můžeme lépe vykašlat), efektivně a velmi rychle tlumí křeče průdušek, a samozřejmě působí také analgeticky a antipyreticky. A pokud ho dáte dohromady se skořicí, citronem, medem nebo třeba kurkumou, skvěle vás zahřeje.
Pěstování zázvoru doma – návod
Bohužel čerstvý zázvor bývá v obchodech drahý, a navíc málokdy v takové kvalitě, jakou bychom si chtěli dopřávat. Určitě si také pamatujete vrásčité, šedavé nebo dokonce polámané a plesnivějící kousky, které na vás v bednách se zázvorem čekají. Čerstvý zázvor by měl být těžký, už na první pohled šťavnatý a bez známek jakýchkoliv patogenů. A něm by mít na sobě ani zelená očka – tedy pokud ho nechcete pěstovat.
Právě z nich totiž dokážou vyrůst čerstvé výhonky, což při pěstování potřebujeme. Očka nemusí být nijak výrazná, stačí vám i puky, které jen tak tak vystupují nad svrchní kůru zázvoru. Musí být ovšem nezaschlé. Pokud takový zázvor najdete, máte už skoro vyhráno. Na parapetu vám totiž proste skoro sám. Nejdříve ho přes noc namočte do vlažné vody. Ráno ho položte na běžnou zeminu očky nahoru. Přiměřeně zalévejte a čekejte.
Zázvor roste pomalu, ale potěší vás
Obrňte se trpělivostí, protože nový výhon se objeví až po několika týdnech. A teprve za rok se budete moci pustit do sklizně. Ovšem odměnou vám bude několikanásobně velký a perfektně zralý zázvor. A nezapomeňte si z něj část odříznout (řez dezinfikujte dřevěným uhlím) a znovu si ho zasadit. A jestliže spotřebujete zázvoru opravdu hodně, vysaďte si rostlin více. Garantujeme vám, že to stojí za to.
A jaké bylinky pro zdraví a krásu pěstujete na svém okenním parapetu vy?