Hrušky mají u milovníků ovoce poněkud horší pověst než jablka – nevydrží totiž ani zdaleka tak dlouho, jako jejich kulatější bratránci. To však neznamená, že není možné je na zimu uskladnit. Ba právě naopak. Musíte však dodržet několik pravidel. Důležitá je správně zvolená odrůda a ještě několik dalších nezbytných vychytávek.
Odrůdy hrušek vhodné na uskladnění
Pro začátek – není jedno, jakou hrušku „strčíte do bedničky se slámou.“ Některé odrůdy se hodí pouze na rychlé zpracování. Pro uložení jsou nejlepší odrůdy tzv. zimních hrušek. V našich podmínkách jde nejčastěji o :
- Astra
- Bere Bosk
- Bohemica
- Decora
- Dicolor
- Dita
- Erika
- Konvert
- Luna
- Lucasova
- Marble
- Nela
- Oshatna Yefimova
- Petra
- Yakovleva’s Favorite
Přezrálé hrušky skladovat na zimu nelze
Pokud chce hrušky uskladnit, musíme na to myslet už při jejich sběru. Je totiž třeba je ze stromu utrhnout ještě mírně nezralé. Ve sklepě totiž pomaličku dojdou, ale během této doby nebudou tak náchylné k nejrůznějším chorobám (jde zejména o hnilobu). Nesmí však být nezralé příliš. A jak to poznat? Při utržení by vám neměly klást příliš velký odpor.
Podmínky uložení hrušek ve sklepě
Ovoce vždy skladujte i se stopkami. Pokud některou omylem odtrhnete, už takové ovoce mezi ostatní neukládejte, ale urychleně ho zpracujte. Ovoce uložte v dobře větraném místě se stabilní teplotou. Lze ho dát do bedniček a zasypat suchou slámou nebo křemičitým pískem. A nikdy ho neukládejte společně se zeleninou, mohlo by totiž způsobit její zkažení.
Jak skladovat hrušky v mrazničce
Pokud nemáte sklep, není třeba ještě zoufat. Poradíte si totiž i jinak. I mražené hrušky totiž využijete v mnoha receptech. Stačí je jen omýt, dobře osušit, zbavit jádřince a nakrájet na stejně velké kousky. Uložte je do igelitových sáčků po jednotlivých porcích a zamrazte. Budou opravdu jako čerstvé.
A jaké ovoce jste si na zimní měsíce do sklepa uložili vy?