Zajímá vás, jak a proč bělit ovocné stromy na jaře a na podzim? Máme pro vás podrobný návod a všechny potřebné specifikace. Každý ostřílený zahrádkář ví, že o ovocné stromy na zahradě se musí opravdu dobře pečovat, aby přinášely ovoce. Velký stres zažívají zejména při výkyvech teplot, ovšem pokud se budete starat o jejich kůru, na úrodě to nepoznáte.
Proč se stromy bílí
Jak určitě víte, bělení stromů má dvě funkce: preventivní a estetickou. Kůra stromů má totiž přirozeně tmavou barvu. Jak si určitě pamatuje z hodin fyziky – čím tmavší barva, tím více na sebe váže sluneční paprsky. Neošetřená kůra se proto velmi rychle zahřívá, takže se zvyšuje pravděpodobnost spálení stromů sluncem.
A abychom tomuto nepříjemnému poškození předešli, uchylujeme se k polozapomenuté technice našich babiček – bělení stromů. Opravdu ho nezanedbávejte. Pamatujte si, že kmen je nejzranitelnější částí stromu. Bělení v tomto případě slouží jako výborné preventivní opatření proti jakémukoliv zimnímu poškození. A ošetřená rostlina navíc vypadá také pěkně upraveně.
Jak na bělení stromů
Nejprve je nutné strom pečlivě očistit od staré kůry, lišejníků a mechů. Nasaďte si zahradnické rukavice a vezměte si k ruce pořádný drátěný kartáč. Jiné kovové a plastové předměty nejsou příliš vhodné, protože mohou poškodit kůru do velké hloubky. Jakmile máte hotovo, můžete přistoupit k bělení.
A jak vypadá základní recept na bělení stromů? Nebudete na něj potřebovat nic složitého, postačí vám jen sáhnout do zahradnického domku nebo navštívit nejbližší hobbymarket. A co si tedy vzít k ruce? Budete potřebovat:
- 0,4 kg síranu měďnatého,
- 2 kg hašeného vápna
- a 10 litrů vody.
Postup není nijak těžký. Nejdříve rozpusťte 0,4 kg síranu měďnatého ve kbelíku horké vody. Poté do nádoby postupně nasypte 2 kg hašeného vápna a dolijte 10 l vody. Vše opravdu důkladně promíchejte a můžete začít s bělením stromů.
Jak aplikovat vápno na stromy
Následující postup provádějte pouze během suchého počasí. Vápno naneste na povrch kůry tak, aby kapky z bílého roztoku nestékaly po stromě. Měly by se naopak usazovat na kůře a vytvářet neprostupnou ochranu. Na aplikaci můžete použít váleček, štětec, ale i zahradní postřikovač. U něj však počítejte s větší spotřebou vápna.
Také bělíte na podzim stromy vápnem, nebo všemu necháváte volný průběh?