Utěrky patří k nejvytíženějším druhům textilu vůbec. Není divu, vždyť kuchyně má na ně připraveno mnoho nástrah. Nejspíš jste už na vlastní kůži zjistili, jak obtížně je dostat z nich třeba barevné skvrny od koření nebo ty mastné od oleje. Nic z toho však není nemožné. A to navíc díky triku, který funguje na všechny druhy znečištění najednou. Stačí se jen inspirovat tím, jak se k tomu problému staví hotelové prádelny.
Nejsou utěrky jako o utěrky
Pro začátek je třeba si říct, že tento postup funguje jen na obyčejný bavlněný textil. Pokud máte po ruce ty drahé z mikrovlákna nebo naopak opravdu levné z tržnice, v nichž se kromě bavlny nachází i příměs umělých vláken, pak tento postup bělení raději nezkoušejte. Mohl byste totiž být opravdu nepříjemně překvapeni výsledkem. Umělá vlákna totiž na bělení reaguje docela jinak než bavlna a mohla by se dokonce i nepříjemně poškodit.
Bělení utěrek díky prášku a peroxidu
Postup pro sněhobílé utěrky není vůbec těžký. Stačí si jen vzít k ruce ty správné ingredience. A co budete potřebovat?
- 2 polévkové lžíce kvalitního pracího prášku
- 2 polévkové lžíce peroxidu vodíku z lékárny
- vodu
- dostatečně velký hrnec
Utěrky, které chcete vybělit, naskládejte do hrnce tak, aby jejich vrstva dosahovala maximálně do 3/4 jeho výšky. Poté je zalijte vodou tak, aby byly zcela ponořené. Nakonec ve sklenici vody rozmíchejte prací prášek a peroxid a obojí vlijte na utěrky.
Zapněte plotýnku a počkejte, odkud voda nezačne vřít, mezitím nezapomeňte otevřít okno dokořán a naopak zavřít dveře z kuchyně, jinak se vám nepříjemné výpary rozšíří po celém bytě. Otevřené okno zase pomůže vašim dýchacím cestám, pro něž nejsou výpary z hrnce právě prospěšné. Jejich negativní vliv můžete částečně odfiltrovat i dobře utěsněným respirátorem. Rouška vám bohužel naopak nepomůže prakticky vůbec.
Jak vybělit utěrky pracím práškem
Jakmile voda začne vřít, nastavte si na kuchyňském časovači půl hodiny. Tak dlouho by si totiž měly textilie na sporáku pobýt. Mezitím je čas od času zamíchejte a dobře hlídejte. Pokud začne voda příliš vřít a rozstřikovat se po okolí, pak jednoduše ztlumte plamen. A ve chvíli, kdy stanovená voda uplyne, sporák jednoduše vypněte a utěrky nechte ve vodě dobře vychladnout. Tím však celý proces bělení prádla ještě nekončí.
I když teď utěrky vypadají čisté, stále ještě v sobě, mají řadu chemikálií, které byste v kuchyni používat určitě nechtěli. A co tedy s tím? Většina návodů radí, že vám stačí utěrky dobře vymáchat ve vaně, to je ovšem zbytečně pracné. Jednoduše je proto jen lehce vyždímané vložte do pračky a vyperte na běžný program. Obejdete se už zcela bez pracího prášku, ale pro podporu bělosti můžete místo něj přidat lžíci jedlé sody.
Jak na pravidelnou péči o utěrky
Chcete, aby byly vaše kuchyňské textilie stále zářivě bílé bez toho, abyste je museli každý měsíc podrobovat tomuto pracnému a nepříliš dobře vonícími procesu? Pak si zvykněte je před každým praním namočit alespoň na půl hodiny do teplé vody, ve které jste rozmíchali jednu polévkovou lžíci pracího prášku. A k běžnému prostředku pro praní přidejte jednu lžíci jedlé sody, která umí vybělit nejenom utěrky, ale třeba i záclony.
Tu do praní přidávejte i ve chvíli, kdy postup s namočením jednoduše nestihnete. A na odolné skvrny si k ruce připravte žlučové mýdlo a tím je namažte ideálně už ve chvíli, kdy vzniknou. Není také problém znečištěné místo lehce promazat navlhčeným mýdlem a utěrku poté hodit do koše s běžným prádlem. Opravdu nic se jí tu nestane a bez problémů počká až na běžný prací cyklus. Místo mýdla je možné použít i speciální čisticí prostředky.
Jak použít sůl na skvrny
Vzhledem k tomu, jak náročným místem kuchyně je, se však může přece jen stát, že narazíte na skvrnu, která běžným způsobem odstranit nepůjde. V tom případě použijte jednu polévkovou lžíci jedlé sody a přidejte stejné množství soli a bílého vinného octa (může jít i o kvasný ocet, peroxid vodíku apod.) Tyto přísady poté dobře smíchejte a vytvořte pastu. Tu naneste na skvrnu a nechte půl hodiny působit. Poté můžete začít s bělením.
Příruční domácí čistič na skvrny
A jak ošetřit skvrny, které vzniknou na utěrce během jejího používání? Jednoduše tak, že si k ruce vezmete podomácku vyrobený čistič, určený právě těmto účelům. A co pro jeho výrobu budete potřebovat? Nejdříve smíchejte sodu a peroxid v množství jedné lžíce a poté do směsi přidejte v polovičním množství mýdlo. Směs vlijte do rozprašovače a vždy nastříkejte na vzniklou skvrnu a nechte působit.
Před použitím svůj čisticí přípravek dobře protřepejte a na znečištěná místa ho nastříkejte z větší vzdálenosti, aby se dobře rozprostřel na povrch veškerého znečištění. A použít ho lze i na matraci. Tady ho po nastříkání nechte půl hodiny působit a poté si vezměte k ruce kartáček nebo hrubou stranu houbičky a znečištěná místa dobře vydrhněte. Nebojte se přitlačit a v případě potřeby postup opakovat. Nakonec matraci vysajte.
Jak vyčistit skvrny od červené řepy
K nejúpornějším znečištěním patří to od červené řepy. A jak si s tím poradit? Budete potřebovat ocet, vodu a esenciální citronový olej (nemusí být). Vodu v množství jednoho šálku smíchejte se stejným množstvím octa a nakonec pro lepší vůni a o něco výraznější čisticí efekt přidejte 10 kapek esenciálního citronového oleje. Okamžitě aplikujte na skvrnu od červené řepy, nechte 20 minut působit, a poté vyperte běžným způsobem.
Máte na bělení utěrek také své oblíbené triky nebo vyzkoušíte některé z těch našich?