Rezavý hřebík byl v minulosti strašákem především kvůli onemocněním, jež mohl při poranění o něj podle pověr způsobovat. Ovšem ani moderní hospodyňky ho nevítají právě z nadšením. Stopy po rzi se totiž dají z jakéhokoliv povrchu odstranit opravdu jen velmi obtížně. Pokud tedy víte, jak na to. V opačném případě jednoduše sáhnete do zásobníku domácích prostředků a použijete ten, který si s tímto nadělením poradí nejlépe.
Ocet a sůl jako čistič rzi
Pokud fandíte ekologickému úklidu, pak víte, že ocet patří mezi látky, které dokážou opravdu téměř vše, a to samozřejmě včetně potřebného čištění. Vsaďte proto na odstranění rzi směsí octa a soli. Jde o 100% netoxickou metodu, která se hodí především pro grily, ale také do koupelen nebo třeba k údržbě zahradního náčiní. Grily a hrnce ovšem tuto směs ocení nejlépe, stejně jako vaše zdraví. Právě tady je třeba sázet na netoxicitu, protože se na nich vaří.
Ocet a sůl patří mezi čistidla, která můžete bez obav konzumovat, i kdybyste je omylem zapomněli opláchnout. Ovšem při společném použití dokážou odstranit i velmi odolnou rez z různých míst. Budete potřebovat:
- dva šálky octa
- a jeden šálek soli.
Obojí smíchejte ve velké misce nebo jiné vhodné nádobě a čištěné předměty do tohoto roztoku na noc vložte. Po této době jednoduše setřete rez starým ručníkem.
Jedlá soda pomůže na oblečení
Jedlá soda je dalším velmi oblíbeným a především netoxickým produktem určeným pro domácí čištění. Postará se o vyčištění nerezových mřížek, ale také o skvrny na oblečení. Místa znečištěná rzí jednoduše posypte jedlou sodou a zalijte teplou vodou. Stačí jen trochu. A proč? Teplo totiž tvoří v prášku bublinky a samotný šumivý proces pomůže uvolnit rez i z těch nejnedostupnějších míst. Předměty poté stačí jen opláchnout a oblečení strčit do pračky.
Na odolné skvrny platí citronová šťáva
Abychom tedy byli přesní, je zapotřebí citronová šťáva v kombinaci se saponátem. Právě tekutina z citrusů dokáže díky svému složení účinně a především rychle rozpustit rez. A jak na to? Jednoduše smíchejte šťávu v množství jedné lžíce s trochou saponátu a vodou. Snažte se vytvořit hustou pastu, která nebude z čištěných míst stékat. Poté tuto pastu naneste na znečištěná místa a nechte přes noc odpočinout.
K finálnímu dočištění mřížek pak použijte teplou vodu (nikoli horkou) a mírný tlak. Stačit vám bude jen měkká strana houbičky nebo hadřík. Poté vše ještě jednou opláchněte teplou vodou a máte hotovo. Ovšem pozor, pokud budete chtít tímto prostředkem čistit nábytek, nenechávejte ho působit tak dlouho. Mohli byste si totiž vytvořit nehezké skvrny. Místo toho začněte s desetiminutovým působením a podle potřeby ho postupně prodlužujte.
Máte také své osvědčené prostředky pro domácí a ekologický úklid?