Zpracování odpadu v domácím vermikompostéru lze zásadně urychlit – stačí si pořídit speciální druh žížal. Jde to i zdarma

                   

Pro ekologické zemědělství platí, že žížaly jsou hlavním ukazatelem plodnosti půdy. Ovšem velmi nám mohou pomoci i v případě, že tak trochu zahrádkaříme doma. Také se vám nechce svůj biologický odpad nosit do popelnice, a místo toho byste si ho raději pořádně zkompostovali? Pokud nemáte zahradu nebo alespoň velký balkon, může jít o neřešitelný problém. Pokud však vsadíte na vermikompostér, půjde to skoro samo.

Chov žížal a jeho specifika

Zkušenosti zahradníků ukazují, že právě žížaly mají pozitivní vliv na strukturu a úrodnost půdy. Zpracovávají totiž rostlinné zbytky a to, co po této činnosti zůstává, je čistá a výživná část zeminy. Různé druhy žížal si však s mrtvou rostlinnou hmotou nedokážou poradit stejně rychle. Rekordmanem je v tomto ohledu kalifornská žížala (Eisenia andrei). Každý jedinec tohoto druhu dokáže zpracovat až čtvrt kila rostlinného odpadu denně.

iZdroj fotografie: Pxfuel
Zdroj fotografie: Pxfuel

V tom jí naše stará známá žížala hnojní (Eisenia fetida) nesahá ani po kotníky, byť samozřejmě i tu můžete k vermikompostování použít. A s čím tedy začít, pokud chcete doma zpracovávat biologický odpad maximálně šetrnou metodou? Budete potřebovat především vermikompostér. Ten umístěte tam, kam nedopadá přímé denní světlo, protože žížaly vyšší teploty nesnášejí. A vsaďte také na organickou podestýlku.

Jak založit vermikompostér

Budete potřebovat proužky novin nebo papíru, které předem namočíte, a také staré listí, hrabanku nebo něco podobného. Do této směsi nasaďte žížaly a můžete začít přidávat biologický odpad. Pamatujte si, že žížaly všeho druhu prosperují jen tam, kde mají dostatek vlhkosti a kyslíku. Obojí obvykle zajistí vyvrtané otvory kolem kompostovacího koše. Ty už bývají hotové z výroby, takže se o ně nemusíte nijak starat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Obvykle bývá na vermikompostérech k vidění sada horních a dolních otvorů. Ty horní slouží jako průduchy pro přívod vzduchu, ty spodní se pak velmi efektivně starají o odvodnění. Obvykle míří do sběrné nádobky, kterou je potřeba jednou až dvakrát za týden vylít. Ovšem pozor – byla by chyba mířit s tímto produktem do odpadu. Jde o tzv. žížalí čaj, který se úspěšně používá pro hnojení rostlin. Obsahuje totiž velké množství živin.

Jak se starat o vermikompostér

Čas od času je třeba hlínu a rostlinné zbytky také zavlažit, aby měly žížaly optimální prostředí ke své práci. Dbejte na to, aby byl vnitřek vermikompostéru vlhký, ale ne promáčený. Tím zabráníte tomu, aby se vaše žížaly utopily nebo aby se organické zbytky zkazily předtím, než je vaši malí pomocníci stihnou zpracovat. Čas od času se také snažte zahrabat nějaké zbytky jídla do podestýlky, aby se do nich žížaly o něco rychleji zavrtaly, a provzdušnily tak celý kompostovací systém.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Kdy je kompost hotový

Pokud si pořídíte kalifornské žížaly, nejspíš zjistíte, že to jsou velcí jedlíci. Proto obvykle bývá celý proces kompostování s jejich pomocí hotový za méně než 2 až 3 měsíce. K dispozici tak budete mít dokonale čerstvý kompost plný živin. A jak ho odebrat, aniž byste zahubili žížalí kolonii? Přidejte kompostéru druhé patro a nabídněte nový materiál ke kompostování. Dříve nebo později se sem vaše žížaly přesunou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dokážou totiž na dálku vycítit čerstvou zásobu podestýlky a samozřejmě také vložené zbytky jídla a pustí se do jejich zpracování. Díky tomu se vystěhují z již hotového kompostu a vy tak budete moci ten starý odebrat. Celý proces obvykle netrvá déle než 48 hodin. A pokud nějaké žížaly ve starém kompostu jednoduše zůstanou, nedělejte si s tím hlavu. I tak jich do toho nového přešlo dostatečné množství, navíc se opravdu rychle množí.

Získejte kalifornské žížaly zdarma

Pokud se budete poohlížet po násadě žížal v obchodech, zaplatíte pěkných pár stokorun. Ovšem díky jejich rychlému množení se v Česku najde celá řada chovatelů, kteří vám je rádi přenechají. Stačí si najít na internetu tzv. žížalí mapu. Sem se zapisují lidé, kteří mají k dispozici nějaké ty žížalí přebytky. Stačí si pro ně tedy jen přijet a vyzvednout si je. Na oplátku je vhodné donést třeba domácí med, zavařeniny apod.

Propadli jste také kouzlu vermikompostování, nebo své ekologické aktivity omezujete zatím jen na zahradu?

Zjistěte vše o vermikompostování – jak začít a na co si dát pozor
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články