Jak v zimě pečovat o své pokojové rostliny? Pokud vše nechytíte za správný konec, nemusí se dočkat jara

                   

Zimní měsíce, pro které je charakteristický především nedostatek sluníčka, jsou pro pokojové rostliny velmi obtížným obdobím. Můžeme jim však s jejich překonáním šikovně pomoci. Stačí se jen držet několika osvědčených rad a neponechávat opravdu nic náhodě. Pak si můžeme být jistí, že bez potíží přežijí další měsíce.

Dbejte na vzdušnou vlhkost

Když si v zimě ve svých domovech topíme, ani si neuvědomujeme, že tím sice vzduch příjemně oteplujeme, ovšem zároveň ho i zbavujeme vlhkosti. Pokud ucítíme, že máme suchou pokožku, namažeme se krémem, rostliny však něco takového neumí. Musíme jim tedy pomoci jinak – a to pravidelným rosením nebo postavením květináčem na misku s vlhkými kamínky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat okolo 40 °C. Velmi jim prospívá také střídání denních a nočních teplot, takže pokud to jen trochu jde, nechte teplotu v místnosti poklesnout během noci nejméně o 5 stupňů. Ovšem nikoli například tím, že v obývacím pokoji nebo kuchyni prudce vyvětráte. Obvykle stačí je ubrat na topení.

Maximum světla jako základ péče

Dalším důležitým bodem je světlo. Od prosince do února pro nedbejte na estetiku a pokuste se všechny své pokojové rostliny doslova nalepit na okno. Udělá jim dobře každý slunečný den, i když bude pro tu chvíli na parapetu poněkud přeplněno. A pokud to nejde, pořiďte jim alespoň náhradní osvětlení v podobě zářivky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nenáročné pokojové rostliny do bytu

Pokud nemáte podmínky k zimování rostlin právě ideální, zaměřte se na pořízení vhodných druhů, který nedostatek péče nevadí. A jaké to jsou?

  • zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum)
  • tlustice (Crassula ovata, dříve portulacea)
  • žumen (Cissus alata)
  • kořenokvětka vyvýšená (Aspidistra elatior)
  • poděnka pruhovaná (Tradescantia zebrina)
  • tchýnin jazyk (Sansevieria cylindrica), (Sansevieria trifasciata)
  • ibišek (Hibiscus rosa-sinensis)
  • africká fialka (Saintpaulia)
  • medinila nádherná (Medinilla magnifica)

Buďte připraveni na nejhorší

Bohužel během zimy se kondice pokojových rostlin oslabuje. A to může vést k rozvoji nejrůznějších choroba a parazitů. Zatímco v létě byste si s nimi nejspíš snadno poradili domácími prostředky, v zimní nebývají tak účinné. Mějte proto v zásobě účinný postřik na škůdce i nemoci. Právě ten může být oním rozhodujícím mezníkem jejich přežití až do jara.

A jak pečujete o své pokojové rostliny v zimě vy?

Během zimy si můžete vypěstovat i další květiny, vyzkoušejte pěstování bylinek v bytě
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články