Proč je dobré mít na zahradě břečťan? Populární popínavý plevel má pro zahradu nenahraditelné plusy

                   

Břečťan (Hedera) je bujně rostoucí popínavka, která je známá hlavně jako jedovatý plevel. Ne každý ovšem ví, že se tato rostlina perfektně hodí do domácích prostor i na venkovní pozemky. Zdobí ji totiž listy nejrůznějších tvarů a odstínů zelené, které zkrášlí vaši zahradu. Pěstování břečťanu má i jiná pozitiva. Zjistěte, která to jsou.

Krmí si vlastní včelku

Břečťan jsou významným producentem nektaru, který je hlavním zdrojem potravy mnoha druhů hmyzu (např. pestřenek a čmeláků). Tyto popínavky mají dokonce i vlastní včelu samotářku, která se specializuje na sběr nektarů právě z břečťanových květů. Jedná se o druh Colletes hederae z čeledi hedvábnicovití (Colletidae), který byl popsán roku 1993 pány Schmidtem a Westrichem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pochutnají si i ptáci

Za břečťan vám poděkují také ptáci, kteří se rozhodnou pobývat na vaší zahradě. Jedná se zejména o kosy, drozdy a holuby hřivnáče. Popínavka jim nabízí nejen útočiště a prostor pro výstavbu hnízda (prořezávání rostliny tedy provádějte mimo sezonu hnízdění), ale také potravu v podobě bobulí. Ty jsou zprvu zelené, ale postupem času (přibližně na konci zimy) se zbarví do fialova. V této chvíli jsou připravené k sezobnutí.

Jak pěstovat břečťan

Mezi další výhody břečťanu patří:

  1. Jeho nenáročnost na pěstování: tyto rostliny rostou i tam, kde se jiným nedaří. Prosperují i ve stinných koutech, zdech a plotech. Stačí jim polopropustná půda s menším přídavkem humusu.
  2. Půdopokryvnost: pozemek pokrytý břečťanem se v létě nepřehřívá a v zimě je lépe chráněný před mrazem.
  3. Ochrana povrchů: porostlé zdi jsou chráněny před nepříznivými teplotami.
iZdroj fotografie: Pixabay

Staré mýty o břečťanu

K těmto popínavým rostlinám se pojí také několik mýtů.

  1. Pravděpodobně jste již slyšeli, že břečťan dusí stromy. Pravda je ovšem taková, že olistění této popínavky stíní listům dřevin, a tak brání jejich fotosyntéze.
  2. Traduje se, že břečťan poškozuje budovy. Ani toto není úplně pravdivé tvrzení. Problém nastává pouze v případě, kdy chcete rostlinu strhnout, jelikož na stěně zůstanou zbytky jejích kořínků.
  3. Říká se, že díky této popínavce se do domu snáze dostanou myši. Pravdou ale je, že tito hlodavci zvládnou hravě vyšplhat i po holé fasádě.

Máte na zahradě břečťan nebo zatím jen uvažujete o jeho vysazení?

Břečťan můžete pěstovat také doma. Zkrášlete i vy svůj interiér
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články