Když se řekne kočka, obvykle si vybavíme tvora, který toho od nás příliš nepotřebuje. Takříkajíc si vystačí sám. Aby také ne, když i ta nejchoulostivější záležitost, jako je vrh koťat, obvykle probíhá mimo náš dohled a my se o něm dozvíme teprve ve chvíli, kdy si to po dvoře začnou štrádovat roztomilá koťata. Bohužel ne vždy má však tento akt tak šťastný konec. A to především proto, že neděláme nic pro to, aby to tak bylo.
Cena péče o kočky není vysoká
Kočka patří ven, takže by se o sebe měla také sama postarat – to si myslí většina lidí. Koneckonců, vždyť si dokáže sama nachytat myši a v hledání nejrůznějších skrýší je mistryní, tak proč se s ní jakkoliv zabývat a trápit? Jenže s některými nástrahami si bohužel kočky samy o sobě neporadí. Jde například o vnitřní parazity. Ty jsou v našem okolí rozšířenější, než si myslíme. I jedna jediná infikovaná myš stačí k onemocnění kočičí mámy.
Dospělý kočičí organismus si s infekcí snadno poradí (i když to nemusí platit úplně vždy), ovšem koťata jsou na tom mnohem hůře. V jejich útrobách se mohou parazité namnožit rychle do té míry, že jim způsobí neprůchodnost střev, po které následuje brzký úhyn. Kotě trpí bolestmi a jeho naříkavý nářek nejspíš nepřeslechnete. A tomu všemu může zabránit odčervení od veterináře, které stojí jen několik desetikorun.
Péče o kočku je složitější
Ovšem pokud si domů pořídíte kočku, neměli byste se čas od času postarat jen o návštěvu veterináře. Naopak, musíte jí zajistit to správné přístřeší a pohodlí. Už dávno totiž neplatí, že se o sebe kočky postarají samy, a to z jednoho prostého důvodu. Nežijí totiž na vesnicích, které by jim k tomu dávaly příležitost. Schválně si zkuste spočítat staré kůlny a sklepy, do kterých by mohla kočka zalézt.
Obvykle si ve svém okolí vystačíte s prsty na jedné ruce. Je tedy nezbytné kočkám vytvořit venku boudičku nebo jiné vhodné přístřeší. A spolu s vhodnými úkryty ubylo také myší, které by si mohly ulovit. Bude tedy nezbytné investovat i do kvalitního kočičího krmiva. Dbejte u něj především na vysoký obsah bílkovin. Přístup ke krmení pak musí mít několikrát denně, jinak začne mít velmi brzy problémy s trávením.
Jak kočku v zimě zahřát
Příbytků pro kočky najdete v nejrůznějších hobbymarketech dost a dost. Ovšem jen samy o sobě většinou nestačí. Potřebují ještě tu správnou „vystýlku.“ Bohatě postačí seno, sláma nebo nejlépe dřevitá vata. Z ní se totiž neuvolňuje jemný prach, který by mohl u vaší kočky způsobit záněty očí (nejčastější problém venkovních koček ihned po zamoření parazity). A s pořízením příbytku neotálejte, bez něj totiž nemusí vaše nové zvířátko zimu přežít.
Máte u domu venkovní kočku nebo dáváte přednost kočkám chovaným doma?