Vložit rezavé hřebíky do PET lahve se vyplatí. Voda plná prospěšného železa je elixírem života pro všechny rostliny

                   

Staré půdy nebo zahradní domky bývají takových pokladů plné. Rezavé hřebíky, matice, šrouby a jim podobné tu bývají spíše nadbytkovým než nedostatkovým zbožím. Vzhledem k ceně nového materiálu se je až na výjimky odrezovat nevyplácí, ovšem to neznamená, že patří do koše. Mohou vám totiž pomoci jedním nevšedním způsobem. Máte doma pokojové nebo akvarijní rostliny? Pak čtěte dále.

Voda plná prospěšného železa

Vezměte obyčejnou plastovou lahev a naplňte ji vodou. Poté dovnitř vhoďte hřebíky. Pokud má lahev objem půl litru, bude vám stačit šest rezavých hřebíků. V případě jiných objemů množství adekvátním způsobem navyšte. Nechte hřebíky několik dní louhovat a občas protřepejte. Jakmile se voda zbarví do tmavě hnědého odstínu, použijte výluh z hřebíků jako zálivku. Stačí, když s ním půdu jen lehce pokropíte, a to dvakrát do měsíce.

Hnojení železem pro akvarijní rostliny

Tento trik není tak nový, jak se může zdát. Ve skutečnosti ho používali už staří akvaristé. Ti doporučovali do dna akvária zahrabat několik starých rezavých hřebíků (samozřejmě patřičně otupených kvůli bezpečnosti ryb). Železo, které se z nich uvolňuje, pak vyživuje rostliny a ty jsou poté větší, zdravější a krásnější. Dnes tento nedostatek obvykle řeší komerční hnojiva, pokud však nechcete ve svém akváriu vsázet na chemii, můžete hřebíky klidně vyzkoušet.

Účinné hnojení vaječnými skořápkami

Ne vždy je však hlavním problémem nezdravého vzhledu rostlin právě železo. Mnohdy je ve hře spíše vápník. Pokud ho má naše pokojová nebo zahradní zeleň nedostatek, vypadá neduživě a vybarvuje se jen velmi neochotně. S tím vám však mohou pomoci vaječné skořápky. Polovina lžičky těch mletých obsahuje 1 000 až 1 500 miligramů vápníku, což je mimochodem asi 90 % doporučené denní dávky pro lidi, pro nás je však tento vápník hůře využitelný.

iZdroj fotografie: Unsplash

A jak si skořápkové hnojivo pro rostliny jednoduše připravit? Bude vám stačit mixér a několik skořápek od vajec.

  • Skořápky dobře vysušte a rozmixujte nebo podrťte na jemný prach.
  • Smíchejte je se zeminou a zapracujte ke kořenům rostlin.
  • Jedna rostlina potřebuje asi jednu až dvě čajové lžičky (podle vzrůstu).

Jak využít čajový sáček

Ale pro výživu vašich rostlin využijete i jiný kuchyňský odpad – vylouhované čajové sáčky. Čajové lístky totiž v sobě obsahují taniny a další živiny, které jsou mimo jiné i účinnými přírodními hnojivy pro půdu. Pokud máte přírodní sáčky, můžete je zakopat do země jen tak, samy se rozloží. Z těch umělých však budete muset čaj předtím pro jistotu vysypat. Toho hnojení značně prospívá například růžím nebo muškátům.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kávová sedlina jako hnojivo

Osvědčeným kuchyňským odpadem vhodným pro hnojení rostlin je také kávová sedlina. Ta obsahuje v hojném množství hned několik základních živin – dusík, draslík a fosfor. Ty se z ní uvolňují postupně, takže ji lze doporučit především jako mulč. Kávovou sedlinu jednoduše nasypte v tenké vrstvě na záhon nebo povrch květináče a důkladně zalijte. Chcete další plus? Přidáním kávové sedliny přilákáte i žížaly. A to se rozhodně hodí.

A jaká jsou vaše osvědčená hnojiva pro pěstování květin a užitkových rostlin?

Další přírodní hnojivo si můžete připravit například z česneku. Hodí se zejména pro orchideje
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články