Čím nejlépe posypat zledovatělé cesty v blízkosti domu? Klasická sůl zabíjí okolní rostliny

                   

Když na naši zahradu a dvůr dorazí zimní měsíce, nepřináší s sebou jen bílou idylu zasněžených záhonků. Naopak. Čekat na sebe nenechají i mnohé problémy – například namrzlé chodníky a příjezdové cesty. Naštěstí se nemusíte rozmarům přírody podřizovat beze zbytku, vždy je totiž možné sáhnout po vhodném posypu, který tvorbu námrazy omezí nebo nám dovolí najít na jejím kluzkém povrchu kvalitní opěrné body.

Posypová sůl škodí rostlinám

Jedním z prvních prostředků, po kterém obvykle sáhneme, je posypová sůl. Ta dokáže problémy se sněhem a ledem vyřešit opravdu rychle – ale ne vždy ku prospěchu svého okolí. Postupně totiž proniká do spodní vody a znečišťuje ji a samozřejmě také zasoluje půdu, což mnohým rostlinám nevyhovuje. Mezi největší „citlivky“ na zahradách patří především:

  • jedle,
  • modříny,
  • buky,
  • túje,
  • smrk omorika,
  • broskvoně,
  • jahody,
  • okurky,
  • fazole,
  • hrách,
  • slivoně,
  • jabloně,
  • třešně,
  • angrešty,
  • červený rybíz,
  • cibule
  • a brambory.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Nic z toho byste tedy neměli pěstovat u cesty. A tím nemyslíme jen vzdálenost cca jednoho metru, jak se běžně doporučuje. Při jarním tání proniká sůl mnohem dál a než se nadějete, budete ji mít klidně uprostřed trávníku. Ale čím ji nahradit, aby vaše zahrada přežila zimu bez úhony?

Popel je lepší než písek

Pokud není po ruce sůl, pak obvykle saháme po písku. Ovšem ne vždy ho máme na zahradě takovou zásobu, jakou bychom potřebovali. A co tedy zvolit místo soli? Skvělou alternativou je například dřevěný popel. Ten obsahuje mnohé cenné výživové prvky, jako je například vápník, hořčík, draslík, sodík nebo fosfor. A to v nemalém množství – ve 200 gramech najdeme přibližně 4 gramy draslíku a třikrát více vápníku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při hnojení popelem se používá dávka 100 gramů popela na metr čtvereční, na posyp cesty ho můžete použít podle potřeby. Ale jen v případě, že v těsné blízkosti (tentokrát opravdu stačí vzdálenost jednoho metru) nepěstujete kyselomilné rostliny, jako jsou borůvky, rododendron, begonie, brusinky, klikvy, magnolie, vřes, hortenzie apod. Těm totiž vyšší dávky popela v jejich okolí škodí.

Mramorová drť zabrání uklouznutí

Pokud nemáte k dispozici ani sedlinu, ani popel, pak si v hobbymarketu nebo ve stavebních potřebách jednoduše pořiďte mramorovou drť nebo drobný štěrk. Avšak nesmí být drobný moc. Jedině tak získáte výhody, které se s tímto posypem pojí. Především po dlouhou dobu zůstává na určeném místě a zároveň příliš neulpívá na botách, takže si drť ani štěrk nechtěně nepřinesete domů. A jakmile zima skončí, můžete drť z dvorku pozametat a uložit na příště.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kávová sedlina jako zimní posyp

Další stoprocentně ekologickou možností je použití kávové sedliny. Samozřejmě jí jen zřídka najdete tolik, abyste si s ní vystačili na celou zimu (pokud tedy nemáte možnost odebírat odpad z nedaleké kavárny), ovšem čas od času se jako pomoc hodit může. I ona obsahuje řadu vitamínů, které pěstovaným rostlinám prospívají. Ve hře jsou především vitamíny skupiny B (riboflavin, kyselina pantothenová, thiamin a niacin).

iZdroj fotografie: Pxhere
Zdroj fotografie: Pxhere

Ovšem zapomínat nesmíme ani na přítomnou kyselinu listovou, mangan, draslík a hořčík. Není divu, že se sedlina používá i jako velmi účinné hnojivo. Obvykle ji stačí jen zakopat ke kořenům a těšit se na výsledek. Ze zahradních rostlin ji nejvíce ocení jahody, mrkev, růže, rajčata a okurky, z těch okrasných pak muškáty nebo petunie. A jejího použití se nemusíte bát ani u rostlin pokojových, a to ani u citlivých orchidejí.

Domácí odmrazovací roztok na chodník

Pokud se však potřebujete zbavit ledu co nejrychleji, jednoduše ho rozpusťte použitím speciálního roztoku. Budete potřebovat 60 až 100 ml alkoholu a několik kapek saponátu. To vše rozmíchejte ve dvou litrech vody a máte hotovo. Poté už stačí tento roztok jen nalít na dlažbu, beton nebo asfalt a počkat na výsledek. Rostlinám vysazeným v okolí cesty neublíží a bez úhony z něj vyjdou i vaše kožené boty, kterým jinak sůl vadí.

A jak likvidujete námrazu na svém dvorku vy?

Nevíte, co si počít s náhle nepotřebnou zásobou posypové soli? Vyrobte si z ní účinný odvlhčovač
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články