Pokud se v létě na svých zahrádkách chcete dočkat bohaté sklizně rajčat, je třeba začít pilně pracovat již teď v únoru. Právě v tomto zimním měsíci totiž nastává čas pro vysetí semínek této plodové zeleniny. Vložení osiva do půdy ovšem není všechno. Péči rostlinkám musíte věnovat i po jejich vzejití. Jen tak si zaručíte silná rajčata, která se budou pyšnit velkými a šťavnatými plody.
Zabraňte nepřirozenému protažení sazenic
Termín výsevu rajčat se pohybuje od posledního týdnu února až do konce března, tedy šest až deset týdnů před jejich umístěním do venkovních prostor. Pokud byste osivo vyseli dříve, byly by nepřirozeně protáhlé. V opačném případě (při zasetí v dubnu nebo v květnu) dojde k pozdějšímu datu sklizně.
Pokud chcete, aby vaše rajčatová semínka neměla problém s klíčením, namočte je. Na výběr máte hned z několika bylinkových nálevů, které zvyšují odolnost.
- Heřmánkový – chrání před patogeny bakteriálního a houbového původu.
- Přesličkový – díky vysokému obsahu křemíku posiluje klíčící rostlinky.
Osivo nejprve nasypte do nižší nádoby a zalijte je tak do poloviny jejich výšky bylinkovým přípravkem. Nemůže být ponořené úplně, aby mohlo dýchat. V tekutině ho ponechte několik hodin až den.
Správný růst velice ovlivňuje teplo
Nesmírně důležitý je výběr správného prostředí pro vývoj rajčat. Vybírejte mezi výsevním substrátem a směsí listovky a perlitu či vermikulitu. Půdu nasypte do sadbovačů nebo jiných vámi vybraných pěstebních nádob a udělejte do ní malé důlky. Do otvorů pak vložte jednotlivá semena a zakryjte je půl centimetru vysokou vrstvou zeminy. Rychlého klíčení se dočkáte při okolní teplotě okolo 25 °C.
Po vzejití rostlin snižte teplotu na 15–20 °C. Dále je nesmírně důležitý dostatečný přísun světla. Sazenice tedy umístěte k oknu orientovanému na východ (nekryjte ho záclonou). Zapomenout nesmíte ani na pravidelné zalévání. Jeho intenzita by měla být taková, aby byl substrát neustále mírně vlhký. Jednou za týden nebo dva můžete do zálivky přimíchat hnojivo pro podporu růstu.
Jaké odrůdy rajčat nejčastěji pěstujete?