Starší jabloně je třeba vystavit udržovacímu a zmlazovacímu řezu: Jak na to krok za krokem

                   

Popsat řez dřevin je poměrně náročný úkol, jelikož se k němu každý odborník staví trochu jinak. Jedná se o často diskutovanou problematiku, která již vydala na mnoho publikací o mnoha stranách. Základní principy prořezávání bývají ovšem stejné, zejména u starších jabloní, jež už mají za sebou několik let po výchovném řezu. U nich je třeba pak provádět udržovací a zmlazovací prořezy, které jim zaručí zdraví a vysokou plodnost v následujících letech.

Udržte jabloň zdravou a plodnou

S udržovacím řezem se začíná několik let po tom výchovném. Důvod tohoto úkonu je jasný – zajištění kvalitní tvorby plodů jabloně a dostatečného množství přírůstků letorostů. Provádí se od doby, kdy dřevina začíná plodit, až do chvíle, kdy si na ní všimnete prvních příznaků „důchodového věku“. Ve všech životních stadiích stromu dbejte na to, abyste ponechali dostatečné množství květních pupenů. Jen tak docílíte bohaté sklizně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

U času prořezání se ovocnáři rozcházejí. Existují celkem dva myšlenkové směry.

  1. Zimní průklest: dřevina bude v následujícím vegetačním období bujněji růst.
  2. Řez během vegetace: nedojde k tak výraznému znásobení dřevní hmoty, ale plody budou kvalitnější.

Druhý způsob s sebou nese i jedno obrovské negativum, kterým je jeho nutné každoroční opakování. Jestliže tak neučiníte, dojde k poškození plodného obrostu.

Starší stromy potřebují omladit

Pokud vaše postarší jabloň přestává plodit a tento problém nelze napravit pravidelným udržovacím řezem ani kvalitnější výživou, nastává čas pro její zmlazení. Jedná se o středně hluboké až hluboké ořezání koruny. Obecně platí, že toto radikální opatření jabloně bez problémů zvládají do věku až čtyřiceti let (hrušně pak do padesátého roku života a peckoviny do třicátého).

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pro zmlazovací řez zvolte rok, kdy má dřevina nasazeno na hodně květů, jinak dojde k nárůstů nepřirozeného počtu vlků (neplodných větví). Dbejte také na to, abyste to s řezáním nepřehnali, a neodebrali tak stromu příliš velkou listovou plochu, kterou potřebuje k dýchání. Mohli byste jej tak „udusit“. Úkon provádějte během vegetačního klidu.

Přikláníte se spíše k řezu během jarních nebo zimních měsíců?

S příchodem jara je třeba ořezat rybízy. Jste na to již přichystaní?
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články