Péče o fíkus od A do Z: Jak na zalévání, řízkování a ochránění listů před žloutnutím

                   

Fíkovník malolistý/drobnolistý (Ficus benjamina) je rostlina, kterou botanici řadí do čeledi morušovníkovitých (Moraceae). Ve své domovině, tedy v tropech jižní a jihovýchodní Asie, dorůstá až úctyhodných třiceti metrů. V našich podmínkách se pěstuje jako pokojovka. Mezi jeho charakteristiky patří sytě zelené kožovité listy, výška okolo 30 až 150 centimetrů, nenáročnost na péči a dlouhověkost.

Chraňte ho před přímým sluníčkem

Tomuto druhu fíkovníku se daří na stanovišti s jasným rozptýleným světlem a teplotou 18–20 °C. Maximální hodnoty, které dokáže zvládnout, se pohybují okolo 30 °C, minimální pak 10 °C. Ficus benjamina má ovšem problémy s velkými teplotními změnami. V létě ho můžete přenést na terasu či balkon. Zde ho však ochraňte před průvanem a přímými slunečními paprsky, na které je poměrně háklivý.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Substrát tato rostlina snese i univerzální pro všechny druhy pokojovek. Nejlépe se jí ale bude dařit ve speciální směsi pro fíkusy. Jedná se o lehkou zeminu s vynikající propustností. Její hlavní složkou je tedy rašelina. Fíkovník se také perfektně hodí pro hydroponii, jejíž podmínky zvládá s přehledem a grácií.

Studené vodě se vyhněte obloukem

Co se týče zálivky, zvolte pro ni odstátou vodu o pokojové teplotě. Při použití studené nebo čerstvé byste mohli rostlině způsobit šok. Při zalévání dejte pozor, aby vám neujela ruka. V opačném případě dojde k opadu listů. V zimě omezte přísun tekutin na minimum. K zálivce můžete jednou za dva až tři týdny přidat i univerzální tekuté hnojivo pro pokojové rostliny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak množit fíkus řízkováním

Ficus benjamina si můžete sami snadno namnožit metodou řízkování. Nejvhodnějším obdobím pro tento úkon jsou letní měsíce (teploty od 24 do 20 °C). Řízky odebírejte z vrcholů výhonů. Dobře kořenit budou jak v zemině, tak i ve vodě. Po vsazení je nezapomeňte pravidelně, ale mírně zalévat.

Pozor na faktory způsobující žloutnutí

Mnoho fíkovníků čas od času trápí žloutnutí listů nebo jejich opad. Příčiny (a řešení) tohoto problému jsou následující:

  1. změny světla a teploty / časté přemísťování (s fíkusem již nehýbejte, vyberte mu stabilní místo),
  2. přemokření/vysušení substrátu (upravte způsob zalévání),
  3. napadení sviluškami, třásněnkami nebo mšicemi (aplikujte na škůdce vhodný postřik),
  4. choroba houbového původu (zkontrolujte kořeny, odstraňte ty uhnilé a proveďte přesazení do nové, čisté zeminy).

Pěstujete fíkusy? Které další druhy znáte?

Chcete se pustit do pěstování fíkovníku smokvoně? Tento průvodce vám napoví, jak na to
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články