Našli jste na svých pokojovkách bílý povlak? Na vině je škůdce příbuzný mšicím. Rychle je zahubí, pokud nezasáhnete

                   

Červci patří mezi velice drobný hmyz, který entomologové řadí do čeledi červcovitých (Pseudococciade) a do řádu polokřídlých (Hemiptera). Mnoho druhů pak považujeme za škůdce polních a zahradních plodin. Škodí ovšem také na pokojových rostlinách. Na těch si rád pochutnává např. červec paprsčitý (Pseudococcus adonidum) a červec skleníkový (Pseudococcus citri).

Červci škodí jako mšice

Tento hmyz se stravuje pomocí bodavě sacího ústního ústrojí (stejně jako mšice, se kterými je příbuzný). Na rostlinách ho tedy poznáte podle známek po sátí na listech a medovice (odpadního produktu některých polokřídlých složeného z nestrávených cukrů). Velice spolehlivým ukazatelem výskytu červců je také nápadný bílý voskový povlak.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ten tito záškodníci vylučují kvůli ochraně. Mezi další příznaky patří žloutnutí, vadnutí, opad a úhyn. Pokud se však na rostlině objevily bílé chomáčky vaty, pak je jisté, že se u vás doma objevila spíše vlnatka, která se výše zmíněným druhům červců podobá. Nejčastěji jde o vlnatku krvavou (Eriosoma lanigerum), která je řazena do čeledě mšicovitých (Aphididae).

Ani trochu nemrhají časem

Červci mají do roka několik generací a díky výskytu v domácích podmínkách se mohou prakticky nepřetržitě množit. Samička tvoří obrovské množství vajíček, ze kterých se následně vylíhnou larvy. Ty se nejprve shlukují v paždích listů. V dospělosti se červci přesouvají a na listech, stoncích a kořenech vytváří kolonie pokryté bílými voskovými vlákny. Do domácnosti se tito polokřídlí dostávají obvykle s nově zakoupenými rostlinami.

Hostitelské spektrum je poměrně široké. Nejčastějšími hostiteli jsou:

  • citrusy,
  • orchideje,
  • kaktusy a sukulenty,
  • palmy,
  • fíkusy
  • a dracény.
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Červci na pokojových rostlinách

Při regulaci červců můžete v první řadě vyzkoušet některý z registrovaných insekticidů. Osvědčená je např. značka Careo Combi nebo Substral Careo Ultra. Nejlepších výsledků se dočkáte, pokud jeden z těchto prostředků zkombinujete s olejovým přípravkem Biool. Mějte ovšem na paměti, že likvidace červců je boj na dlouhou trať. Jedná se o velice odolné škůdce, kteří si často vytvářejí rezistenci na postřiky.

Někdy se může stát, že se červci zaměří speciálně na kořeny. V tomto případě je třeba rostlinu vyjmout z květináče a kořenový systém zcela očistit od zeminy a omýt. Pokojovku pak namočte do insekticidu k tomu určenému (nezapomeňte si důkladně přečíst příbalový leták) a vsadit do nového čistého substrátu.

Jak se zbavit vlnatky

Pro napadené rostliny by měla platit přísná karanténa a totéž platí i ve chvíli, kdy se objeví výše změněná vlnatka. Pomůže také odříznutí napadených částí a důkladné umytí ve sprše nebo alespoň s pomocí vatových tamponů. Pokud je nákaza na samém počátku, můžete ji takto jednoduše zastavit. Skvělý prostředek proti vlnatkám i červcům představuje také směs mýdla a vody (v poměru 1:10).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Do ní je nutné přidat také několik kapek saponátu. Tento roztok aplikujte na napadené rostliny po dobu několika týdnů, a to během každého druhého nebo třetího dne. Do špatně dostupných míst pak roztok vetřete zubním kartáčkem nebo jiným vhodným nástrojem. Buďte pečliví a nezapomeňte trochou tekutiny ošetřit také zeminu.

Proti vlnatce pomůže parafín

Jde sice o běh na dlouhou trať, nakonec se vám však vytrvalost vyplatí. Další možností je použití parafínu. Ten se smíchá s vodou v poměru 1:1, přidá se několik kapek saponátu a výsledná směs se natírá na listy. Po několika dnech je nutné rostlinu důkladně osprchovat, abyste odstranili uhynulé škůdce a jejich výměšky.

Jak s červci a vlnatkami bojujete na pokojových rostlinách vy?

Blízkými příbuznými červců jsou puklice. Ani s nimi to nebudete mít lehké
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články