Průvodce tajemstvím pěstování hyacintů doma i na zahradě: Co dělat, aby krásně rostly a byly zdravé po celý rok?

                   

Hyacint, vědeckým jménem Hyacinthus, je často pěstovaná cibulovina z čeledi chřestovitých (Asparagaceae). Okouzlujícímu vzhledu a opojné vůni jeho květů se můžete těšit jak doma, tak i na zahradě. Kvete v nejrůznějších barvách, jako je např. modrá, fialová, červená, růžová a bílá. Pro tuto rostlinu jsou dále typické kopinaté, svěže zelené listy.

Výběrem můžete strávit celý den

Nejznámějším a také nejčastěji pěstovaným druhem v České republice je hyacint východní (Hyacinthus orientalis). Jeho cibulka dosahuje průměru přibližně 3 až 6 centimetrů a listy dorůstají výšky 20 centimetrů. Květenství na rostlině ve venkovních podmínkách vydrží až celé čtyři týdny (doma pak dva). Mezi oblíbené odrůdy hyacintu východního patří:

  • Carnegie,
  • Splendid Cornelia,
  • Concord,
  • Multiflora Blue
  • a Multiflora White.
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak na kvetení hyacintu

Co se týče nároků na venkovní pěstování, hyacinty jsou poměrně nenáročné. Daří se jim v propustné, hlinitopíščité půdě s pH o neutrální hodnotě (okolo 7). Vyžadují pravidelnou mírnou zálivku. Dejte pozor na přelití, které má za následek hnilobu či plíseň cibule. V jarním období můžete rostliny vyživit dobře vyzrálým kompostem. Dále je potřeba zajistit jim teplé a slunné stanoviště a ochranu před větrem.

Výsadbu provádějte během srpna až října do dobře odpleveleného zoraného záhonu. Během jarních měsíců se pak můžete těšit na krásné květy. A co po odkvětu? Nic neuspěchejte a nechte rostliny přirozeně uschnout. Pak máte celkem dvě možnosti.

  • Cibule vykopejte, očistěte a osušte. V papírovém sáčku je umístěte na chladné a suché místo.
  • Nechte cibule v zemi (vydrží tam 3 až 4 roky). Tento způsob ovšem není oblíbený z hlediska vyčerpání živin a poškození zvířaty.
iZdroj fotografie: Pexels
Zdroj fotografie: Pexels

Pěstování hyacintu v interiéru

V domácích podmínkách můžete hyacint pěstovat hned dvěma způsoby:

  • v květináči,
  • ve vodě (hydroponicky).

V obou případech rostlinám zajistěte slunné místo s teplotami pohybujícími se okolo 20 °C. Substrát udržujte neustále mírně vlhký. V případě ohybu stonků (květenství je poněkud těžké) přidejte oporu. Po odkvětu cibule vyjměte z nádoby, očistěte je, osušte a schovejte na temné a suché místo. Jejich opakovanou výsadbu provádějte na podzim.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Řešení pro netrpělivé pěstitele

Chcete, aby vám hyacinty vykvetly uprostřed zimy? Existují celkem dva postupy k zajištění tohoto jevu.

  1. V listopadu si v supermarketu zakupte rychlené kousky: v tomto období jsou ve formě listové růžice. Pokud je postavíte na okenní parapet a dopřejete jim teploty okolo 20 °C, během zimních měsíců vám vykvetou.
  2. Narychlete si je sami: cibule zakupte tři měsíce před řízeným kvetením, poté je na 30 dnů umístěte do lednice. Pak je vysaďte a umístěte na měsíc na temné místo. Po uplynutí této doby je můžete vystavit běžným podmínkám a čekat na květy.

Zatočte s bezobratlými a hlodavci

Pokud chcete být v pěstování hyacintů úspěšní, musíte si dávat pozor na choroby a škůdce. Kontrolujte tedy pravidelně příznaky. Nemocem se vyhnete přiměřenou zálivkou. S živočišnými záškodníky, mezi které patří mšice, háďátka a hraboši, je to o něco horší. Na ty musíte nasadit vhodný chemický přípravek. Vůči hlodavcům je dále účinný také plašič.

Která barva květů hyacintu se vám líbí nejvíce?

Hyacint je vskutku okouzlujícím prvkem interiéru. Nechte se inspirovat dekoracemi s touto rostlinou
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články