Hyacint, vědeckým jménem Hyacinthus, je často pěstovaná cibulovina z čeledi chřestovitých (Asparagaceae). Okouzlujícímu vzhledu a opojné vůni jeho květů se můžete těšit jak doma, tak i na zahradě. Kvete v nejrůznějších barvách, jako je např. modrá, fialová, červená, růžová a bílá. Pro tuto rostlinu jsou dále typické kopinaté, svěže zelené listy.
Výběrem můžete strávit celý den
Nejznámějším a také nejčastěji pěstovaným druhem v České republice je hyacint východní (Hyacinthus orientalis). Jeho cibulka dosahuje průměru přibližně 3 až 6 centimetrů a listy dorůstají výšky 20 centimetrů. Květenství na rostlině ve venkovních podmínkách vydrží až celé čtyři týdny (doma pak dva). Mezi oblíbené odrůdy hyacintu východního patří:
- Carnegie,
- Splendid Cornelia,
- Concord,
- Multiflora Blue
- a Multiflora White.
Jak na kvetení hyacintu
Co se týče nároků na venkovní pěstování, hyacinty jsou poměrně nenáročné. Daří se jim v propustné, hlinitopíščité půdě s pH o neutrální hodnotě (okolo 7). Vyžadují pravidelnou mírnou zálivku. Dejte pozor na přelití, které má za následek hnilobu či plíseň cibule. V jarním období můžete rostliny vyživit dobře vyzrálým kompostem. Dále je potřeba zajistit jim teplé a slunné stanoviště a ochranu před větrem.
Výsadbu provádějte během srpna až října do dobře odpleveleného zoraného záhonu. Během jarních měsíců se pak můžete těšit na krásné květy. A co po odkvětu? Nic neuspěchejte a nechte rostliny přirozeně uschnout. Pak máte celkem dvě možnosti.
- Cibule vykopejte, očistěte a osušte. V papírovém sáčku je umístěte na chladné a suché místo.
- Nechte cibule v zemi (vydrží tam 3 až 4 roky). Tento způsob ovšem není oblíbený z hlediska vyčerpání živin a poškození zvířaty.
Pěstování hyacintu v interiéru
V domácích podmínkách můžete hyacint pěstovat hned dvěma způsoby:
- v květináči,
- ve vodě (hydroponicky).
V obou případech rostlinám zajistěte slunné místo s teplotami pohybujícími se okolo 20 °C. Substrát udržujte neustále mírně vlhký. V případě ohybu stonků (květenství je poněkud těžké) přidejte oporu. Po odkvětu cibule vyjměte z nádoby, očistěte je, osušte a schovejte na temné a suché místo. Jejich opakovanou výsadbu provádějte na podzim.
Řešení pro netrpělivé pěstitele
Chcete, aby vám hyacinty vykvetly uprostřed zimy? Existují celkem dva postupy k zajištění tohoto jevu.
- V listopadu si v supermarketu zakupte rychlené kousky: v tomto období jsou ve formě listové růžice. Pokud je postavíte na okenní parapet a dopřejete jim teploty okolo 20 °C, během zimních měsíců vám vykvetou.
- Narychlete si je sami: cibule zakupte tři měsíce před řízeným kvetením, poté je na 30 dnů umístěte do lednice. Pak je vysaďte a umístěte na měsíc na temné místo. Po uplynutí této doby je můžete vystavit běžným podmínkám a čekat na květy.
Zatočte s bezobratlými a hlodavci
Pokud chcete být v pěstování hyacintů úspěšní, musíte si dávat pozor na choroby a škůdce. Kontrolujte tedy pravidelně příznaky. Nemocem se vyhnete přiměřenou zálivkou. S živočišnými záškodníky, mezi které patří mšice, háďátka a hraboši, je to o něco horší. Na ty musíte nasadit vhodný chemický přípravek. Vůči hlodavcům je dále účinný také plašič.
Která barva květů hyacintu se vám líbí nejvíce?