Lidé si pořizují domácí zvířat a především proto, aby jim dělala radost a rozptylovala je v okamžicích, kdy jim chybí lidská společnost. O to horší to však pro jejich majitele bývá ve chvíli, kdy se oblíbení psí nebo kočičí přátelé odeberou na onen svět. Co tedy dělat, abyste si obdobím smutku prošli s co nejmenšími následky?
Dopřejte si dostatek času
Je zcela přirozené truchlit ve chvíli, kdy se musíte rozloučit se svým milovaným psím nebo kočičím mazlíčkem. A je důležité vědět, že toto truchlení není nijak omezeno. Nenechte se zviklat názory některých lidí, kteří vám budou říkat, že měsíc smutku bohatě stačí a poté je dobré si pořídit další zvíře. Naslouchejte sami sobě a nedejte na rady okolí.
Nebojte se o smrti mluvit
Sdílená ztráta je vždy snáze snesitelná než truchlení někde v soukromí. Pokud tedy cítíte, že potřebujete o této intimní záležitosti se svým okolím mluvit, udělejte to. A to třeba i s odstupem. Můžete se klidně na dva měsíce uzavřít do sebe a teprve poté se otevřít svým přátelům. Pokud jsou opravdoví, pochopí to.
I zvířata zažívají smutek
Jen zřídkakdy míváme doma jen jednoho domácího mazlíčka. Ba právě naopak – zejména starší lidé mívají psů nebo koček více. A pokud jeden člen takovéto smečky zemře, mohou i ostatní zvířata pociťovat smutek. Bedlivě je tedy pozorujte a pokud u nich zpozorujete neadekvátní reakce (například odmítání potravy), poraďte se pro jistotu s veterinářem.
Jak komunikovat s dětmi
Pokud se procesu truchlení účastní i malé děti, je celá situace vždy o něco problematičtější. Snažte se proto s dětmi mluvit adekvátně jejich věku – rozhodně před nimi nic nezamlčujte. Děti stejně instinktivně poznají, že se něco děje, a o to intenzivněji pak mohou takový smutek prožívat. Přitom je to zcela zbytečné.
Pohřběte svého mazlíčka
To nejhorší, co můžete v této situaci udělat, je nechat mrtvého psa nebo kočku u veterináře a odjet domů. Pokud zvíře nepohřbíte nebo nenecháte zpopelnit, nikdy jeho úmrtí zcela nezpracujete. Není nutné chodit navštěvovat jeho hrob. Ale nějaký předěl mezi životem a smrtí by zkrátka a dobře následovat měl.
Pohřeb na zahradě nebo na hřbitově
Pokud chcete svého mazlíčka pohřbít standardním způsobem, budete s tím mít na zahradě nejspíš problém kvůli spodní vodě a podobným faktorům. Mnohem lepším řešením proto bude použití hřbitova pro domácí mazlíčky. Těch existuje v republice už několik. S uložením popela obvykle nebývají takové potíže.
Uchovejte si vzpomínky
Lidská paměť je nedokonalá, takže pokud si chcete obrázek svého mazlíčka uchovat takříkajíc v co nejlepší formě, utvořte si vzpomínkový kufřík nebo cokoliv jiného. Uchovejte si nejenom jeho fotografie, ale například i oblíbené hračky, kousek kožešiny nebo třeba otisk tlapky, pokud jste ho ještě za života stihli pořídit.
Nežádoucích vzpomínek se zbavte
S procesem truchlení vám může pomoci i vyčištění domova. Jakmile to půjde, vyneste všechno, co vám vašeho mazlíčka připomíná, někam pryč. Není důvod, abyste neustále zakopávali o nepoužívaný psí pelíšek anebo si vybavili bolestivou vzpomínku pokaždé, když na vaně zavadíte pohledem o zvířecí kosmetiku
Nebojte se terapie
A pokud přece jen cítíte, že vás ztráta zvířecího parťáka zasáhla více, než jste schopni zvládnout, nebojte se sáhnout po odborné pomoci. Často vám i jedno jediné sezení s terapeutem pomůže získat v životě nový směr. A kdo ví, možná se ve vaší domácnosti už brzy objeví nový zvířecí kamarád. Takový lék totiž bývá na truchlení ze všeho nejlepší.
Jak jste řešili bolest ze ztráty domácího mazlíčka vy?