Nejroztomilejší sukulenty vůbec – živé kameny alias lithopsy vám při správné péči vykvetou do nebes

                   

Na první pohled vypadá tento sukulent spíše jako malé umělecké dílo. Opravdu svým vzhledem připomíná kámen – ovšem vyvedený v zelené, leckdy s různými dekorativními vzory (obvykle v hnědé barvě). Lithopsy (Liothops) alias živé kameny jsou na péči o trochu náročnější než běžné sukulenty, ovšem jakmile vás potěší svými sluníčkovitými květy, všechny peripetie budou rázem zapomenuty.

Jak pěstovat živé kameny

Pokud k sobě sesadíte různé druhy, mohou bez nadsázky připomínat barevnou mozaiku. Ke kontrastu může přispět i jinak zbarvený štěrk nasypaný na substrátu. Ten nemá jen dekorativní funkci – naopak. Jeho přítomnost brání v rychlém odparu vlhkosti, který je při pěstování lithopsů nežádoucí. Potřebovat budou také propustný štěrkový substrát a nádobu s dobrým drenážním otvorem.

Vhodné jsou zejména keramické misky a květináče. Ty totiž nevysychají v náročných podmínkách tak rychle jako květináče umělohmotné. A lithopsy v jednom ohledu opravdu náročné jsou – potřebují totiž značné množství přímého slunečního světla. Přesušení a následné scvrknutí je u nich tedy reálnou hroznou.

Střídmá zálivka je základ

Sukulenty jsou všeobecně citlivé na přelévání, u lithopsů to však platí ještě o něco více. Na druhou stranu však nesnáší ani dlouhodobý přísušek. Nezbude vám tedy nic jiného než vlhkost substrátu pravidelně kontrolovat špejlí. Jakmile ji vytáhnete suchou, pak teprve své zelené svěřence zalijte. Pořídit si můžete také měřič vlhkosti, který stačí zapíchnout do substrátu. Na nutnost zálivky vás upozorní změna barvy.

Během zimy pak tento úkon omezte úplně. Naopak ve chvíli, kdy se objevují poupata (vyrůstají vždy ze středu „živých kamenů“), se zálivkou určitě nepřestávejte, i kdyby se zrovna jednalo o zimní měsíce. Květy vypadají jako malá sluníčka a může se jich objevit opravdu hodně. Jen dejte pozor na odstranění jejich pozůstatků. Tento krok je nutné provést až ve chvíli, kdy zcela zaschnou, jinak můžete poškodit rostlinu.

Jak množit živé kameny

Existují v zásadě dva způsoby, jak tyto rostliny množit – buď opatrným rozdělením trsů, nebo výsevem semen. Ten probíhá podobně jako u kaktusů. Nové semenáčky se objeví po 8 až 12 týdnech, ovšem vykvetou vám až za několik let. Pro začátečníky se tato technika spíše nedoporučuje.

Vhodné odrůdy do paneláku

Pokud hledáte pro začátek něco nenáročnějšího, pak vám bude vyhovovat například Liothops bella, Liothops comptonii, Liothops pseudotruncatella nebo třeba Liothops testiculare. K sehnání bývají především na různých zahrádkářských výstavách, v běžných obchodech na ně narazíte jen opravdu vzácně.

Chyby v pěstování živých kamenů

I když celý návod na pěstování těchto sukulentů nevypadá na první pohled vůbec složitě, ve skutečnosti je v něm možné udělat řadu chyb. Pojďme se společně podívat na ty nejčastější. Největší problém bývá se zálivkou. Lithopsy vypadají poměrně masitě, a proto máme tendenci jim vodu spíše dopřávat než naopak. Na to by však mohly nehezky doplatit – a to především v zimním období. Tehdy je totiž zálivka zcela zakázána.

A to i ve chvíli, kdy začnou již vytvořené listy uvadat a měknout. To je zcela v pořádku. Pokud totiž živé kameny trpí jakýmkoliv nedostatkem, začnou vytvářet nové listy a nahrazovat tak ty staré, které jsou co do funkčnosti již téměř nepoužitelné. Na jaře vám proto květináč s živými kameny opět obrazí, o to se opravdu nemusíte bát. A kdy je čas pro novou zálivku? Přesně ve chvíli, kdy ze starých listů zbudou jen suché slupky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Letnění lithopsů a jeho pravidla

Další velkou chybou je celoroční pěstování v interiéru. Pokud ho také praktikujete, pak s tím okamžitě přestaňte. Živé kameny totiž doslova milují letnění – ovšem s jednou důležitou podmínkou: nikdy na ně nesmí pršet. Sluneční úpal jim nevadí a vítr také ne, ovšem déšť by je mohl velmi rychle zničit. Ani přes léto nemusí být zálivka nijak vysoká – jedno za dva týdny bohatě stačí. Mezitím bude mít alespoň substrát čas proschnout.

Jak na přesazování živých kamenů

Povrchová část lithopsů není co do velikosti nijak impozantní, a to mnoho pěstitelů svádí k tomu, že je pěstují spíše v nízkých květináčích. To je však velká chyba – jejich kořenová část je totiž mnohem objemnější, než by se mohlo zdát, takže pokud je umístíte jen do mělké misky, nebudou mít pro svůj růst dostatek vhodných příležitostí. A to by byla rozhodně škoda. Nikdy tedy nedejte na první dojem a raději sáhněte po větší nádobě.

Rady pro nákup lithopsů

Pokud se vydáte do květinářství pro svůj první kámen, měli byste vědět, jak by měl vypadat. Nebojte se ho jemně prohmatat. Musí být tvrdý a pevný. Měkké nebo dokonce zahnívající kousky nikdy nekupujte, ani kdyby byly ve slevě. Takové rostliny se totiž zachraňují jen velmi obtížně a za pár týdnů by vám tedy zbyly pravděpodobně jen oči pro pláč. Tato rada ostatně platí pro nákup kaktusů a sukulentů všeobecně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud jsou měkké, mají na sobě flíčky nebo dokonce jeví zjevné známky uhnívání, pak je jejich záchrana jen obtížná nebo dokonce nemožná. Pokud se o ni přece jen chcete pokusit, pak nejdříve všechna postižená místa sukulentu vyřízněte ostrým dezinfikovaným nožem a ránu ošetřete dřevěným uhlím. Poté rostlinu přesaďte do nového substrátu a zalévejte jen velmi střídmě. Pokud se nebudou skvrny a hniloba rozšiřovat, pak máte vyhráno.

Jaké sukulenty pěstujete na parapetu nejraději vy?

Jak pěstovat živé kameny? Podívejte se na celý návod pěkně názorně
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články