Péče o angrešt od jara až do podzimu: Co právě teď nezanedbat a jak akcelerovat blaženou úrodu slaďoučkých plodů

                   

Tento ovocný stromek můžete znát pod jmény srstka angrešt, srstka obecná nebo také meruzalka srstka (Ribes uva-crispa, Grossularia uva crispa). Je nenáročný, takže se mu daří jak na záhadách, tak třeba i na okrajích lesů nebo na mezích, kde zplaněl. Tento jev lze často vidět především v chatových oblastech. I přes to však potřebuje trochu cílené péče, jinak se nikdy nedočkáte maximální úrody. A co mu tedy dopřát?

Charakteristika angreštu na zahradě

Tyto keře mohou v běžných podmínkách dorůst až 1,5 m na výšku. Pyšní se charakteristickými laločnatými listy spíše menšího vzrůstu, zdobenými vroubkovanými okraji. Sběr ovoce však není zadarmo – pod bází každého listu totiž čekají na nadšené zahrádkáře poměrně ostré trny. Plodem jsou bobule pokryté žláznatými chlupy, ale na trhu je možné najít i odrůdy s hladkou slupkou. Sklizeň probíhá v létě.

Péče o angrešt na jaře

Na jaře je nutné pamatovat především na systematické zalévání keřů. Maximální úrodu vám totiž dají jen ty dostatečně zavlažené. Myslete však také na to, že angrešt však nemá rád přílišné vlhko – nikdy byste tedy substrát neměli přemokřit. Důležité je také odplevelení, protože plevel připravuje keříky angreštu o vodu a živiny z půdy, v případě menších sazenic dokonce i o světlo. A zapomenout nesmíte ani na přísun živin.

iZdroj fotografie: Pixabay

Hnojení angreštů se obvykle provádí prostřednictvím speciálních minerálních hnojiv určených přímo pro ovocné stromy, ale nemusíte se omezovat jen na chemii. Angrešt totiž velmi dobře reaguje i na hnojení dobře vyzrálým hnojem. Není třeba ho zapracovávat do půdy, bohatě vám postačí i mulčování v okolí keříků. To proveďte po důkladném odplevelení, a zabijete tak tím ony dvě příslovečné mouchy doslova jednou ranou.

Jak na správný řez angreštu

Tyto ovocné stromy se stříhají před začátkem vegetace, tedy nejlépe již v únoru a březnu. Měly by mít spíše volnější koruny, aby se úroda dobře sbírala. Pamatujte si také, že angrešt nejlépe plodí na krátkých výhonech, které necháme vyrůstat z větví starých 2 až 3 roky. Starší větve je však nutné odstraňovat, u nich se už totiž potenciální výnos snižuje.

  • Při řezu se snažte, aby váš keř měl stejný počet výhonů různého stáří, a to až do věku čtyř let.
  • Čtyři kusy výhonů jedno-, dvou-, tří- a čtyřletých jsou na středně velký keř optimem.

Péče o angrešt na podzim

Ovšem jakmile angrešt doplodí, rozhodně byste ho neměli ponechávat osudu. Důležitá je i podzimní výživa. Namíchat si můžete vlastní směs ve složení:

  • 50 gramů superfosfátu,
  • 25 gramů síranu draselného,
  • půl kbelíku dobře vyzrálého kompostu
  • a 25 gramů síranu amonného.

Směs rozhoďte pod angrešt tak, aby maximálně kopírovala tvar koruny. Právě tam totiž má angrešt nejvíce drobných kořínků, které dokážou nabízené živiny využít beze zbytku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nasypání výživy ke kmínku není zdaleka tak účinné. Hnojení provádějte do konce září. Uvedené množství postačí pro jeden středně velký keř. Pokud máte velké a hojně plodící angrešty, pak se nebojte jim dávku živin zdvojnásobit. První dávku hnojení je možné použít také ihned po odkvětu. Tehdy je vhodný hnůj, a to v poměru 1 litr hnoje na 5 litrů vody. Toto hnojivo aplikujte jako zálivku. Postup ještě zopakujte po 15 až 20 dnech.

Jaké triky máte pro pěstování angreštů a dalších ovocných stromů vy?

Nejste si jistí, zda jste správně provedli řez angreštu? Podívejte se na to, jak vypadá nově založená koruna po roce od zásahu
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články