Mytí oken aviváží na prádlo zařídí, aby zůstala křišťálově čistá až do zimy. Umyje je bleskově, precizně a beze šmouh

                   

Neestetické šmouhy na čerstvě umytých oknech dokážou pečlivé hospodyňky opravdu potrápit. Aby také ne – kazí totiž výsledný efekt a jejich odstranění obvykle „spolkne“ hodně času a energie. Naštěstí existuje několik osvědčených způsobů, které vám umožní vyčistit okna beze šmouh, a přitom opravdu bleskově. Šikovný postup se najde jak pro běžné mytí, tak i pro čištění opravdu zanedbaných oken třeba na nepoužívané chatě.

Mytí oken aviváží na prádlo

Použili jste někdy speciální sprej na delší udržení lesklých a čistých oken? Při správné aplikaci dokáže zabránit příliš rychlému ulpívání prachu nebo nečistot na skle. Stačí rozmíchat jedno víčko aviváže v kbelíku s teplou vodou, nanést na sklo tenkou vrstvou a nakonec okno důkladně vyleštit. Žádné šmouhy nebudou mít šanci a jako bonus zůstanou okna lesklá a čistá opravdu dlouho.

Mytí oken leštidlem na nádobí

Pomoci vám může i teplá voda smíchaná s leštidlem do myčky. Na jeden kbelík s teplou vodou použijte dvě lžíce, to bohatě stačí. Okna snadno vyleštíte a opět budou beze šmouh. Pokud máte opravdu silně znečištěná okna, pak použijte 1 sklenici leštidla na 3 litry vody. Touto tekutinou svá okna vyčistěte a následně je ještě důkladně vyleštěte hadříkem z mikrovlákna. Nedá to skoro žádnou práci, a přitom budou vypadat jako nová.

iZdroj fotografie: Freepik
Zdroj fotografie: Freepik

Domácí prostředky pro leštění oken

Pokud už máte svou osvědčenou techniku na mytí oken a problémy vám dělá právě jen závěrečné leštění, pak zkuste některý z domácích prostředků určených pro leštění oken. Pro některé z nich budete muset sáhnout do šatníku. Jiné nejspíš najdete ve spíži. Vyzkoušejte je postupně všechny – nakonec uvidíte, který z nich vám bude vyhovovat nejvíce. A co si tedy vzít k ruce?

  • Nylonové punčocháče: po umytí vyleštěte skla svých oken kuličkou vytvořenou z punčoch.
  • Noviny: fungovat budou jen ty černobílé, tradiční noviny, které jako jediné dobře absorbují vodu. Opět je použijte pro doleštění již umytých oken.
  • Ocet: Jednoduše ho smíchejte s vodou v poměru 1 : 9, nastříkejte na sklo a nakonec okna vytřete dosucha.
  • Glycerin: tento pomocník z lékárny působí podobně jako aviváž. Dokáže totiž vytvořit na skle tenkou ochrannou vrstvu, která ho ochrání před usazováním dalších nečistot.
iZdroj fotografie: Pixabay

Kdy mýt okna aneb počasí

Stejně důležité jako výběr vhodných prostředků je však i to, kdy svá okna myjete. Dejte si například pozor na slunce. Pokud jeho paprsky dopadají přímo na vaše okna, pak jejich teplo způsobí, že se voda ze skla odpaří příliš rychle, což způsobí šmouhy. A velmi podobné je to i v mrazivých dnech. Tehdy totiž budou použité tekutiny na skle naopak namrzat a vytvářet nevzhledné skvrny nebo šmouhy.

Pokud se přece jen tomuto úkonu během chladného počasí nemůžete vyhnout, pak sáhněte po speciálním čističi určeném do chladného počasí a pro leštění oken používejte výhradně papírové ručníky. A pamatujte na detaily. Ve hře jsou především rohy skel, které se sice většinou o něco hůře čistí, ale na výsledný vzhled vašeho snažení mají velký vliv.

Jaké metody při mytí oken používáte vy?

Naučte se, jak rychle umýt okno jen s minimem námahy. Bude vypadat jako od profesionálů
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články