Pokud si v obchodech pořídíte rajče jedlé, též lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.), můžete si doma později vypěstovat ty samé plody. Rajčata se totiž mezi sebou téměř nekříží, takže nehrozí, že vám ze semen vyroste něco jiného, než jste si v obchodě pořídili. A jak tedy při pěstování rajčat z obchodu postupovat?
Zasaďte plátek rajčete do květináče
Stačí si jen připravit úrodnou zeminu, kterou naplníte květináč. Poté do ní vložte plátek rajčete o tloušťce asi 1 cm a zasypte ho asi centimetrem zeminy. Začněte květináč mírně zavlažovat a překryjte ho potravinovou fólií. Tím z něj vytvoříte vlastně takový malý skleník. Pak už si stačí jen počkat.
Přibližně po deseti dnech by se měly v květináči objevit první klíčky. Jakmile budou mít jeden pár pravých listů, protrhejte je a nechte jen ty nejsilnější. Ty přepíchněte do samostatného květináčku a dál pěstujte jako obvykle. Velmi brzy se budete těšit ze sladké úrody plodů – přesně takových, na jakých jste si předtím pochutnávali v obchodě.
Klíčení lze urychlit
Dužina rajčat obsahuje látky, které zpomalují klíčení sem. Pokud tedy chcete celý postup vylepšit, pak je těchto látek zbavte. A jak? Jednoduchou fermentací. Semínka vložte i s dužinou do sklenice a zalijte je vodou. Nechte tři dny na teplém místě odležet. Dužina začne kvasit, což je zcela v pořádku. Déle však semínka v tekutině nechávat nesmíte, mohla by totiž začít klíčit.
Tekutinu slijte a semínka očistěte na sítku tekoucí vodou. Poté je zasaďte do zeminy, stejně jako v předcházejícím případě a uvidíte, že se proces klíčení značně urychlí. Zbytek semen poté můžete vysušit a uložit pro výsev třeba na příští jaro. Skladujte je v temnu a suchu a na jaře je vysejte běžným způsobem. Semínka lze skladovat až tři roky, poté ztrácí svou klíčivost.
Jak pěstujete rajčata ze semínka vy?