Ještě není pozdě: Pohnojte ovocné stromy a keře močovinou se síranem draselným a úrodu budete sklízet až do konce sezóny

                   

Na jaře stačí smíchat dvě běžně dostupná hnojiva, která máte velmi pravděpodobně doma. Pokud je dáte dohromady v tom správném poměru, vyživíte tak ovocné stromy a keře tak, jako kdybyste jim připravili skutečný životabudič. Naučte se jeden osvědčený princip a jeho plody budete sklízet ještě léta.

Síran draselný a jeho výhody

Hledáte funkční bezchlorové hnojivo, založené na přírodních principech? Pak se vám bude síran draselný docela jistě líbit. Hodí se především pro kyselejší půdy s pH 5,5 až 8 jednotek. Dokáže totiž výrazným způsobem zlepšit acidobazickou rovnováhu. A jak prospívá rostlinám?

  • Dokáže zvýšit množství cukrů v rostlinných pletivech,
  • pomáhá zvýšit odolnost vašich plodin vůči různým chorobám,
  • zvyšuje odolnost vůči mrazu,
  • pomáhá zlepšit cirkulaci tekutin v rostlinných buňkách,
  • má pozitivní dopad na rozvoj kořenového systému a také na množství zelené hmoty,
  • aplikace na jaře má také pozitivní vliv na růst květů.

Jak poznat, že je čas hnojit

Pokud mají vaše rostliny nedostatek látek, které jim síran draselný může zajistit, pak se tento stav projeví několika charakteristickými příznaky. A o jaké jde:

  • Okraje listů začínají žloutnout, později vypadají jako rezavé.
  • Objevit se může i změna barvy spodních listů a výskyt nažloutlých skvrn.
  • Nové výhonky jsou křehké.
  • Růst stromů se zpomaluje a výnosy jsou nízké.
  • Může rovněž dojít k postupnému zmenšení velikosti listů.
  • Lze také pozorovat negativní změny v chuti ovoce. Jeho dužina také bývá bělavá nebo nerovnoměrně zabarvená.
iZdroj fotografie: Pixabay

Kombinace síranu draselného s močovinou

Pokud chcete výnosy ovocných dřevin na zahradě zvýšit, pak ke hnojení síranem draselným přidejte ještě močovinu. Ta totiž přináší do zahrady další výhody. Jde především o skvělé minerální hnojivo, vyznačující se vysokou koncentraci dusíku. Tento důležitý výživový prvek tvoří více než 40 procent celkového množství hnojiva, takže skvěle vyváží nedostatky síranu draselného. A kdy použít močovinu?

Zaměřte se především na tempo růstu stromů a keřů. Jestliže je velmi pomalé, pak je rozhodně na místě dřeviny řádně přihnojit močovinou. Mnohdy také vytváří mnoho nových, ovšem velmi tenkých a jen stěží životaschopných výhonků (ty obvykle rychle usychají). Velikost listů je menší a květy se na rostlině sice objeví, ale obvykle opadnou dřív, než se zcela otevřou. To všechno jsou příznaky nedostatku dusíku.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak kombinovat síran s močovinou

Pokud chcete těmito složkami hnojit, pak si pamatujte, že je sice můžete použít zároveň, ale nesmíte je společně skladovat. Namíchané množství tedy musíte ihned použít. A jaký poměr zvolit? Poměr je jednoduchý – vezměte stejný díl síranu draselného a močoviny. Jakmile máte hotovo, přistupte ke hnojení. Pod vzrostlý keř aplikujte dvě lžíce hnojiva, pod vzrostlý strom pak dvojnásobek tohoto množství.

Ovšem toto hnojení lze použít i k výživě zeleninových záhonů – ovšem nejlépe ještě předtím, než na ně zasadíte jakékoliv sazenice. V tomto případě se používá poměr jedné polévkové lžíce na jeden metr čtvereční záhonu. Další hnojení je možné aplikovat v polovině léta, případně pak na podzim. Vždy však nanejvýš v třetinové dávce (oproti dávce používané na jaře). Jinak riskujete, že své rostliny omylem přehnojíte.

Jaké hnojení používáte pro svou ovocnou zahradu vy?

Podívejte se na postup prohnojení půdy močovinou a objevte jeho výhody
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články