Nenechte se zaskočit černou plísní v ložnici nebo v koupelně. Pokud proti ní zakročíte správně, zmizí jako mávnutím kouzelného proutku. Skvěle vám s tím mohou pomoci vhodné pokojové rostliny. Odstraňují totiž ze vzduchu přebytečnou vlhkost a jako bonus dokážou ničit i mnohé choroboplodné organismy.
Lopatkovec (Spathiphyllum) vyčistí vzduch
Tato pokojová rostlina potřebuje především vlhkost, a to zejména během období aktivního růstu a kvetení. Půda v květináči musí být stále vlhká, ale ne rozmočená. V opačném případě může dojít k poškození kořenového systému. Na podzim a v zimě je vhodné množství zálivky snížit. Nesvědčí jí voda z kohoutku s vápnem a chlórem, jinak však není náročná. Poroste ochotně i v polostínu.
Její listy skvěle čistí vzduch od toxických látek a škodlivých patogenů, ovšem ne vždy kvete tak ochotně, jak bychom si nejspíš přáli. A co tedy s tím? Vsaďte jednoduše na odrůdy, které jsou v českých bytových podmínkách již osvědčené a pokvetou více než ochotně. Jde například o:
- Spathiphyllum ‚Sweet Paco‘
- Spathiphyllum ‚Pearl Cupido‘
- Spathiphyllum floribundum ‚Chopin‘
- Spathiphyllum wallisii ‚Gemini‘ nebo ‚Variegata‘
- Spathiphyllum wallisii ‚Sensation‘
Břečťan popínavý (Hedera helix)
Břečťan miluje vodu, takže dává přednost pravidelné zálivce. Krátkodobé sucho však obvykle bez újmy přežije. Nejlépe se mu bude dařit v chladné místnosti, jako je třeba koupelna nebo ložnice. Ze vzduchu dokáže kromě plísní odstranit i škodlivé látky (xylen, amoniak, benzen, formaldehyd, toluen a trichlorethylen).
Zelenec jako skvělá čistička vzduchu
Asi nejlepším eliminátorem plísní je však zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum). Pochází z pobřežních oblastí Jižní Afriky a Asie, a patří do čeledi chřestovitých. Jde o ideální rostlinu pro začátečníky, protože je velmi nenáročný na pěstování. Vyhovuje mu parapet s východní, severovýchodní nebo severozápadní expozicí a střídmá zálivka. Zemina pro jeho pěstování by měla být středně výživná a dobře odvodněná.
Šplhavnice poroste téměř kdekoliv
I šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum) alias potos či scindapsus patří mezi nenáročné pokojovky. Při pěstování preferuje světlá místa, ale musíte se ujistit, že nebude vystavena přímým slunečním paprskům. Ty mohou její listy spálit a způsobit vysušení rostliny. Nejlépe se jí bude dařit na východním parapetu nebo kdekoliv v polostínu. Substrát potřebuje úrodný a propustný. Skvěle vám poslouží směs běžné zahradní zeminy společně s:
- kokosovým vláknem,
- jemným keramzitem,
- perlitem apod.
Aloe vyléčí i ovzduší v místnosti
Aloe pravá (Aloe vera syn. Aloe barbadensis), je jako pokojová rostlina velmi oblíbená. Ovšem stejně jako tento druh vám skvěle vyčistí vzduch i méně známá aloe stromovitá (Aloe arborescens), která se ovšem pěstuje o něco lépe (mimo jiné roste o něco kompaktněji). A proč právě aloe? Obsahuje totiž v sobě více než 200 různých účinných látek, které dokážou škodlivé patogeny likvidovat téměř na počkání.
Vzduch vyčistí i monstera
Posledním zástupcem rostlin, které skvěle čistí vzduch, je i monstera skvostná (Monstera deliciosa). Bude se jí dobře dařit na rozptýleném světle. Ke spokojenosti jí stačí jen mírná zálivka a občasné přihnojení. Ale pozor – aby vzduch filtrovala opravdu dobře, musíte jí čas od času otřít listy vlhkým hadříkem, namočeným ve slabém roztoku jedlé sody a vody. Skvěle však poslouží i vnitřní strana banánové slupky, která jí zároveň dodá některé živiny.
Další pokojové čističky vzduchu
Výčet rostlin, které dokážou skvěle vyčistit vzduch, však rozhodně není konečný. Skvěle se v tomto směru uplatní například i vavřín vznešený (Laurus nobilis L.), alternativně též vavřín ušlechtilý, dračinec (Dracaena), česky též nazývaný dracéna nebo fíkovník drobnolistý (Ficus benjamina), známý také jako fíkus drobnolistý. Velmi dobře vám však poslouží i africká kopřiva alias pochvatec (Coleus) nebo kořenokvětka vyvýšená (Aspidistra elatior).
Které z těchto pokojových čističek vzduchu doma pěstujete?