Už žádné praní v pračce na 40 C°: Špatný zlozvyk, kterého je nutno se zbavit

Praní prádla na 40 °C je oblíbenou praktikou, která šetří životní prostředí. Ne vždy je však tento postup vhodný.

i Zdroj fotografie: Chris Sack / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Praní prádla je nezbytnou součástí našeho každodenního života a každá hospodyňka má ty své ověřené tipy a triky. V poslední době je velmi populární především tzv. ekopraní při nižších teplotách. Ne vždy je však vhodné. Kdy se k němu uchýlit a kdy naopak ne?

Nižší účinnost odstraňování skvrn

Praní prádla při teplotě 40 °C může mít nižší účinnost při odstraňování skvrn než praní při teplotě 60 °C nebo vyšší. Je to proto, že nižší teplota vody nedokáže rozpustit tuky a oleje zažrané v textilu tak snadno jako ta vyšší. Problémem může být i zápach, ten však lze v některých případech vyřešit s pomocí ručníků.

Možnost bakteriální kontaminace

Při praní prádla při nižších teplotách může dojít k množení bakterií v oděvech, zejména pokud se spolu s nimi použije i příliš malá dávka pracího prášku nebo tekutého pracího prostředku. Bakterie poté způsobují nepříjemný zápach a mohou také být škodlivé pro zdraví.

Tipy pro rychlé usušení prádla bez sušičky využije úplně každý iZdroj fotografie: Depositphotos

Nižší účinnost odstraňování alergenů

Tento postup také může mít nižší účinnost při odstraňování alergenů, jako je například peří, pyl a roztoči. Vyšší teploty vody mohou pomoci alergeny neutralizovat, takže nebudou mít tak dráždivé účinky. A pro větší účinnost můžete přidat i kuličku z alobalu.

Nevýhody mají i vysoké teploty

Praní prádla při vyšších teplotách, jako je 60 °C nebo vyšší, může být účinné při zabíjení bakterií a odstraňování alergenů, ale vyžaduje také vyšší spotřebu energie. To může znamenat vyšší náklady na energii a zvýšenou emisi uhlíku do ovzduší.

A nelze také zapomínat na to, že vyšší teploty vody mohou způsobit zmenšení a poškození určitých druhů prádla, jako jsou vlna a jemné tkaniny. Praní prádla při nižších teplotách tedy naopak může být šetrnější k určitým typům prádla a dokáže snížit riziko zmenšení a poškození. Volbu teploty je tedy třeba vždy dobře promyslet.

Proč přestat prát prádlo jen na 40 °C iZdroj fotografie: Pixabay

Jak prát prádlo správně

Existuje základní rozdělení druhů prádla – podle něj snadno určíte, na jakou teplotu by se mělo prát.

  • Bavlna: 40–60 stupňů Celsia (°C) pro běžné znečištění, 90°C pro odstranění silné špíny..
  • Polyester: 30–40 °C pro běžné znečištění, 60°C pro odstranění silné špíny.
  • Vlna: 30°C nebo méně, aby se zabránilo změnám tvaru a velikosti.
  • Hedvábí: 30°C nebo méně, aby se zabránilo poškození vlákna.
  • Džíny: 30–40°C pro běžné znečištění, 60°C pro odstranění silné špíny.
  • Barevné prádlo: 30–40°C pro zamezení vyblednutí barvy.
  • Choulostivý textil: 30°C nebo méně, aby se zabránilo poškození vlákna.

Pomoci může jedlá soda

Jedlá soda (soda bikarbona) je velmi užitečný a přírodní prostředek pro praní prádla, protože pomáhá odstraňovat zápach, zlepšuje účinnost pracího prášku, změkčuje vodu a pomáhá s odstraňováním skvrn. Přidejte 1/2 až 1 šálek jedlé sody do pračky spolu s vaším běžným pracím práškem a zapněte ji na doporučený program.

Jaké jsou vaše triky pro praní prádla?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články