Plný parapet jen z jednoho listu: Orchidej lze rozmnožit starou zahrádkářskou praktikou

Orchideje Phalaenopsis patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny. Málokdo však ví, že je lze namnožit opravdu velmi jednoduše

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje Phalaenopsis jsou velmi oblíbené květiny díky svým nádherným květům, které vydrží mnoho týdnů. Pokud máte doma několik orchidejí Phalaenopsis a chtěli byste je množit, můžete zkusit použít metodu množení pomocí listových řízků. Není sice příliš obvyklá, ale pokud dodržíte přesný postup, jistě se vám podaří.

Vyberte si zdravý a silný list

Pro množení orchidejí Phalaenopsis pomocí listových řízků je důležité vybrat si zdravý a silný list. Nejlépe se hodí listy z dolní části rostliny, které jsou nejstarší a největší. Pokud jich ovšem nemáte dost, můžete vyzkoušet i množení orchideje kořenovou metodou – z jedné rostliny si snadno vypěstujete dostatek exemplářů na celý parapet.

Oddělte list od rostliny

Nejdříve opatrně oddělte list od rostliny a odřízněte ho tak, aby byl řez veden co nejblíže k hlavnímu stonku rostliny. Nechte řezaný konec ležet na vzduchu po dobu jednoho až dvou dnů, aby se zacelil. Předtím ho však ošetřete česnekem (stejně jako řez), zabráníte tak kontaminaci bakteriemi. Po dvou dnech můžete začít připravovat řízek. Odřízněte konec listu tak, aby zůstalo zhruba 5 až 7 cm zelené hmoty. Poté rozřízněte list na polovinu až třetinu jeho délky.

Orchideje Phalaenopsis patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny. Málokdo však ví, že je lze namnožit opravdu velmi jednoduše iZdroj fotografie: Depositphotos

Ošetřete řízek stimulátorem růstu

Před zasazením řízku do substrátu je dobré ho ošetřit stimulátorem růstu, který podpoří tvorbu kořenů. Použijte například práškový stimulátor růstu nebo ten gelový a nakonec zasaďte řízek do mělké nádoby s rašelinou a perlitovou směsí anebo do kůrového substrátu. Směs musí být dostatečně vlhká, ale ne příliš mokrá. Řízek dejte na světlé místo, ale ne přímo na slunce.

Udržujte správnou vlhkost půdy

Aby řízek mohl rychleji vytvářet kořeny, je důležité udržovat vlhkost půdy. Pokud půda příliš vyschne, kořeny se nevytvoří a řízek uschne. Zalévejte řízek pravidelně, ale nepřelévejte. Můžete ho také vložit do igelitového sáčku nebo třeba do miniskleníčku, obojí pomůže zachovat potřebnou vlhkost. Po několika týdnech by se měly začít tvořit kořeny. Poté už jen orchidej stačí přesadit na nové místo a máte hotovo.

Orchideje Phalaenopsis patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny. Málokdo však ví, že je lze namnožit opravdu velmi jednoduše iZdroj fotografie: Freepik

Výhody množení orchidejí listovými řízky

A proč se do toho způsobu množení pustit? Především proto, že si tak můžete rozmnožit i raritní orchideje, které jsou jinak těžko k sehnání. Jinými slovy – máte jistotu, že nová rostlina bude geneticky stejná jako mateřská rostlina. To znamená, že si můžete být jisti, že nová rostlina bude mít stejné vlastnosti a květy jako mateřská rostlina. Ale výhod existuje mnohem více:

  • Jednoduchost: Tento způsob množení je relativně jednoduchý a nevyžaduje příliš mnoho zkušeností s pěstováním orchidejí.
  • Efektivita: Většina listových řízků se zakoření, což znamená, že máte vysokou šanci na úspěšné množení vaší orchideje Phalaenopsis.
  • Rychlost: Listové řízky se zakoření poměrně rychle, takže můžete mít novou rostlinu během několika týdnů.
  • Množství: Pokud máte více rostlin, můžete pomocí listových řízků získat mnoho nových exemplářů a rozšířit tak svou sbírku orchidejí.

A jakmile budou orchideje dostatečně staré, můžete se je také pokusit přivést ke květu.

Orchideje Phalaenopsis lze namnožit opravdu velmi jednoduše. Podívejte se, co k tématu radí odborníci

Jaké jsou vaše osvědčené triky při pěstování orchidejí?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články