15 neobyčejných rostlin, které s radostí pokvetou celé léto. Jsou běžně dostupné, levné a péče o ně není nijak náročná

                   

Léto se v zahradách obvykle nese ve znamení bohaté úrody ovoce a zeleniny. Ovšem zapomínat bychom neměli ani na květiny, které dokážou i ten nejtmavší kout změnit v oázu krásy a pohody. Chcete se nádhernými květy těšit celé léto téměř bez práce? Pak vsaďte na osvědčené druhy, kterým se v našich podmínkách daří opravdu až do příchodu prvních mrazíků.

1. Perovskie lebedolistá přiláká včely

Chtěli byste květinu, která připomíná levanduli a kvete celé léto? Pak se vám určitě zalíbí perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia). Na péči není vůbec náročná a jako bonus poskytne bohatou hostinu včelám a dalším druhům užitečného hmyzu. Pohled na ni je opravdu krásný.

2. Begonie hlíznatá kvete i ve stínu

Nemáte na zahradě právě příliš mnoho světla? Pak vám určitě udělá radost begonie hlíznatá (Begonia x tuberhybrida). Nepotřebuje totiž příliš mnoho sluníčka ani zálivky.

3. Komule Davidova pro motýly

Jde o krásný keř, který by neměl chybět v zahradě žádného milovníka motýlů. Komule Davidova (Buddleja Davidi) jich totiž dokáže přilákat opravdu hodně. A navíc je na trhu dostupná v mnoha barvách, takže z ní můžete vytvořit třeba i krásně kvetoucí živý plot, viditelný už na dálku.

iZdroj fotografie: Pixabay

4. Vějířovka vypadá opravdu nevšedně

Mezi méně známé, ale o to bujněji kvetoucí rostliny patří i vějířovka (Scaevola). Hodí se především do truhlíků či závěsných nádob a nádherně doplní například muškáty nebo petúnie. Ale lze ji pěstovat i na záhonku. Na něm vytvoří krásně barevné obruby, odolné proti většině chorob i škůdců.

5. Zavinutka podvojná je i léčivá

Jde o nevšední rostlinu do skalek a vůbec všude tam, kde panuje spíše sucho. Červeně nebo růžově kvetoucí zavinutka podvojná (Monarda didyma) totiž příliš mnoho vlhkosti nepotřebuje. A jako bonus se uplatní i jako všestranná léčivka a na zahradu přivábí včely i motýly.

6. Muškáty porostou i na záhonku

Skvělou dlouho kvetoucí letní rostlinou jsou i muškáty (Pelargonium). Můžete je pořídit v mnoha barvách a na péči nejsou náročné. Na rozdíl od letniček je však můžete i s úspěchem přezimovat. A velmi zdatně jim sekundují i petúnie zahradní, které nabízí mnoho barev. Věděli jste, že petúnie zahradní (Petunia × atkinsiana nebo Petunia hybrida) mohou růst jak v květináči, tak i na záhonku?

iZdroj fotografie: Unsplash
Zdroj fotografie: Unsplash

7. Třapatkovka nachová ozdobí zahradu barvami

Další zajímavou léčivkou je i třapatkovka nachová (Echinacea purpurea), známá také pod názvem třapatka nachová. Je to rostlina, pyšnící se opravdu bujným vzrůstem, dostupná v mnoha barvách. A můžete si vybrat i z mnoha dostupných barev a velikostí. Místo na zahradě jí tedy najdete vždy.

8. Vitálka alias sanvitálie vás uchvátí

Říká se jí také aztécké zlato a tohle označení má vitálka alias sanvitálie (Sanvitalia procumbens) rozhodně právem. Rozrůstá se do šířky a její zářivě žluté květy jednoduše nepřehlédnete.

9. Lichořeřišnice větší poroste kdekoliv

I půvabně kvetoucí lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus L.) je nenáročná na péči. Její květ vypadají opravdu nádherně, ale hojně se ovšem využívají i v bylinkářství a ve studené kuchyni. Navíc se lichořeřišnice hodí jak do nádob, tak i na záhony.

iZdroj fotografie: Pixabay

10. Sporýš miluje i suchá místa

Hledáte stále kvetoucí květinu, která nepotřebuje příliš mnoho péče? Pak je pro vás sporýš (Verbena) jako stvořený. Tyto květiny ovšem vypadají nejlépe, pokud jsou zasazeny ve velkých skupinách, takže na to pamatujte. Na trhu je ovšem dostupná celá řada barev, takže chybu určitě neuděláte.

11. Opletka čínská ozdobí ploty

A nesmí chybět ani dlouho kvetoucí popínavka. Opletka čínská alias svlačovec (Fallopia aubertii, synonyma: Bilderdykia aubertii, Polygonum baldschuanicum). I když vzdáleně připomíná plevelný svlačec, příbuzná s ním není (alespoň co do způsobu života), takže se zamoření zahrady nemusíte bát.

12. Aksamitník snese i sucho

Mezi stále kvetoucími letničkami nesmí chybět ani aksamitník alias afrikán (Tagetes). Říká se mu také smraďoch a bude se mu dobře dařit v úrodné a samozřejmě také v dobře odvodněné půdě. Vyžaduje slunné stanoviště a pravidelné odstraňování suchých květů, jinak poroste zcela bez vaší péče.

iZdroj fotografie: Unsplash

13. Ostálka nepotřebuje žádnou péči

A na záhonku mezi nenáročnými a stále kvetoucími rostlinami nesmí chybět ani ostálka alias cínie (Zinnia). Její květy vydrží opravdu dlouho, a navíc je odolná proti chorobám i škůdcům.

14. Krásenka zpeřená do rustikální zahrady

I krásenka zpeřená (Cosmos bipinnatus) patří mezi jednoletky, které milují sluníčko. Není příliš náročná na půdu a vysévat ji můžete až do konce června. Roste totiž velmi rychle a brzy nasazuje na květ. Nevyžaduje hnojení ani zálivku a dařit se jí bude i tam, kde by většina ostatních rostlin jednoduše uschla.

15. Paprskovka miluje sluníčko

Paprskovkám (Osteospermum eclonis) se říká také africké kopretiny a přesně takhle vypadají. Jde o letničky, které milují teplo a slunce. Ke své spokojenosti potřebují také výživný substrát, který je třeba udržovat stále mírně vlhký. Lze ji pěstovat na záhonku i v nádobách na balkonech a terasách.

Jaké nenáročné a dlouze kvetoucí rostliny pěstujete na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články