Brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum, syn. Cyanococcus corymbosus) se na českých zahradách vyskytuje poměrně často. Bývá také známá jako „kanadská borůvka“ a i když není u mnoha lidí oblíbená tak, jako klasická brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus), její plody obsahují mnoho cenných živin. A jak tyto keře vyživit, aby plodily maximálně?
Hnojení borůvek na jaře
V březnu je třeba borůvkám dopřát hnojivo na bázi dusíku, aby začaly bujně růst a vzpamatovaly se po dlouhé zimě. První dávku hnojiva je třeba aplikovat hned, jakmile se trochu oteplí (teplota půdy by se měla pohybovat okolo 10 °C). Pokud hnojení z jakéhokoli důvodu v březnu nestihnete, můžete to udělat ještě do konce dubna. Ale čím později to provedete, tím menší účinek bude hnojivo mít. Další dávka hnojiva by měla následovat ihned po odkvětu keřů.
Tentokrát už není u hnojiva nutné klást důraz na množství dusíku, důležitější je fosfor a draslík. Ty pomohou borůvkovým keřům maximalizovat úrodu. Rané hnojení je nutné si pohlídat především u raných odrůd, jako je například:
- ‚Bluetta‘,
- ‚Patriot‘,
- ‚Polaris‘, ‚
- ‚Earlibue‘,
- ‚Emilly‘,
- ‚Duke‘,
- ‚Chanticleer‘,
- ‚Jersey‘,
- ‚Hannah’s Choice‘,
- ‚Poppins‘
- a ‚Spartan‘.
Hnojení borůvek v létě
Třetí dávku hnojiva by měly vaše borůvky dostat začátkem června a pokud rostou na starých a již vyžilých půdách, aplikujte poslední hnojení ještě koncem června, kdy končí období nasazování květů a počáteční fáze tvorby plodů. Vzhledem ke specifickým preferencím americké borůvky je vhodné k tomuto účelu používat přípravky určené speciálně pro tento druh ovocného keře. Ty skvěle splní veškeré nutriční nároky této rostliny, a zároveň okyselí substrát.
A právě tento faktor podporuje bohatou plodnost borůvkových keřů. A co si počít s borůvkami, které již odplodily? Nezapomínejte na ně ani během období odpočinku. I tehdy aplikujte hnojiva bohatá na draslík a fosfor. Může jít o ta, určená pro kyselomilné rostliny, jako jsou rododendrony, begonie, azalky, brusinky, klikvy či hortenzie.
Jak poznat špatné hnojení
Existuje několik znaků, které vás upozorní na to, že své borůvky nehnojíte dobře.
- Příliš mnoho dusíku se projeví příliš rychlým růstem výhonků a listů.
- Naopak nedostatek dusíku bude bránit růstu borůvek.
- Na nedostatek draslíku ukáže svinování listů a odumíráním výhonků.
- Nedostatek fosforu způsobí zfialovění čepelí listů a řapíků.
Mulčování kanadských borůvek
A ještě jeden krok k hojné úrodě je třeba udělat – dbát na správné mulčování. To zajistí substrátu správné pH a vlhkost a zároveň je také ochrání před plevelem. K borůvkám se bude skvěle hodit například podestýlka z borové kůry, šišek, pilin nebo docela obyčejného jehličí.
Jaké jsou vaše tipy pro pěstování borůvek?