Unikátní řízkování muškátů funguje kdykoliv během roku a zachrání i nemocné rostliny: Expresní množení jednoho až na 100 dalších

                   

Standardní dobou pro množení muškátů z řízků je buď brzké jaro nebo naopak začátek podzimu. Ovšem pokud nejste spokojeni například se vzhledem svých rostlin anebo bojujete s nějakými nepříjemnými chorobami, můžete si muškáty (Pelargonium) namnožit kdykoliv během roku. Stačí jen dodržet ten správný postup.

Jak rozmnožovat muškáty řízky

Péče o muškáty je poměrně jednoduchá, protože tyto rostliny nejsou nijak náročné a přežijí téměř za všech podmínek. Zahubit je může jen silné přemokření nebo naopak dlouhotrvající sucho. S přibývajícím věkem však často ztrácí na atraktivitě. Jejich stonky se vyholují, květenství se výrazně zmenšují a také ztrácí své syté barvy. Pokud něco podobného pozorujete i u svých muškátů v truhlíku, pak je k přípravě řízků rozhodně čas.

Aby se však řízky ujaly, musíte na to mateřské rostliny předem připravit. Pokud vás netlačí čas, tak týden před odběrem řízků vyživte své rostliny roztokem vody a popela (stačí 2 polévkové lžíce popela na 1 litr vody). Zároveň také omezte zálivku. Pro množení si vybírejte vrcholové části stonků, dlouhé 2,5 – 5 centimetrů. Musí být silné, ne příliš vytáhlé, nejlépe s 3 až 4 páry listů. Stonky odřízněte čistým nožem vydezinfikovaným například v alkoholu.

Jak pečovat o řízky muškátů

Stonky od mateřské rostliny odřízněte (nejlépe v pravém úhlu), a to s odstupem nejméně 5 mm od posledního páru listů. Poté je nechte 3 až 4 hodiny zaschnout. Tento postup pomáhá předcházet tvorbě hniloby v řezu, která by mohla čerstvě zasazené řízky zcela zničit. Nakonec ošetřete řezné rány navíc drceným dřevěným uhlím, které poslouží jako dezinfekce. Nikdy naopak nestříhejte muškátům listy, podporují totiž rychlé zakořenění sazenic.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pro výsadbu použijte vzdušný substrát s příměsí písku. Do něj zasaďte řízky a pevně přitlačte půdu okolo nich. Toto zhutnění je nutné, aby se zabránilo tvorbě vzduchových bublin narušujících vývoj kořenů. Následně květináč přeneste na chladnější místo, chráněné před přímým slunečním zářením. Pokud začnete pozorovat jejich vadnutí, pak je zakryjte sklenicí nebo fólií, které zvýší vzdušnou vlhkost.

Další péče o řízky muškátů

Zalévání řízků musí být spíše střídmé a opatrné – voda by se neměla dostat na listy a stonky. Až do doby, než řízky zakoření, jim zajistěte stabilní teplotu v rozmezí 18 až 24 °C. Zdravé řízky obvykle zakoření asi měsíc po výsadbě. Poznáte to tak, že se na nich objeví zárodky nových listů. Takové řízky přesaďte po dvou měsících do samostatných nádob a starejte se o ně jako obvykle.

A jak je to s kořeněním pelargonií ve vodě? Lze ho použít v případě, že máte hodně řízků a chcete, aby se na nich rychle vytvořily kořeny. Ale nezapomínejte na to, že při této technice rozmnožování existuje značné riziko rozvoje hnilobných procesů a ztráty celé rostliny. Použijte proto pro jistotu několik oddělených nádob s vodou a růstovým stimulátorem.

Jaké balkonové rostliny letos pěstujete?

Více se o množení muškátů řízkováním dozvíte zde
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články