13 nejlepších rostlin, které se hodí pro efektní obrubu záhonů. Snadno se pěstují a vypadají úžasně

                   

Dobře navržený a zapěstovaný záhon s květinami upoutá oko každého návštěvníka zahrady. Snadno ho však můžete pozvednout do zcela jiných výšin jednoduše tím, že mu dáte to správné zarámování, které ho oddělí od trávníku i dalších prvků v zahradě. Naštěstí vůbec nemusí být umělé – zvládnete ho vysadit z těch správných druhů rostlin.

1. Lobelka drobná (Lobelia erinus)

I když ji vnímáme jako balkonovou rostlinu, dařit se jí bude i na záhonku. Potěší vás především záplavou modrých květů, ale na trhu jsou k vidění i lobelky bílé nebo růžové. A hodí se i ke kobercovým výsadbám v nichž vypadají velmi efektně, takže je rozhodně nemusíte degradovat jen na obehnání svého záhonku s jinými letničkami.

2. Barevná paprskovka (Osteospermum eclonis)

Jde o suchomilnou rostlinu, takže na péči náročná opravdu není. Ovšem jako bonus vás dokáže potěšit množstvím květů. Ke spokojenosti jí stačí jediné – pravidelné přihnojování dvakrát do měsíce komplexním hnojivem. Bez toho bude počet květů jen malý a ani jejich barvy nebudou tak krásné.

3. Tařicovka přímořská (Lobularia maritima)

Pokud hledáte nevšední tip na vyšší obrubu záhonu, pak vám tařicovka přímořská přesně padne do noty. I za omezených podmínek totiž dokáže krásně růst a kvést. Navíc je odolná i vůči vysokým teplotám, takže ochotně obroubí například okraje záhonů na rozpáleném dvoře. A uplatní se i jako součást skupinových výsadeb.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4. Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus L.)

Pokud hledáte obrubu, která dokáže volně splynout s okolním terénem a zároveň zabrání prorůstání plevelů, pak se vám určitě zalíbí lichořeřišnice větší. Velmi rychle totiž dokáže vytvořit hustý koberec s různě barevnými květy. Ty obvykle kvetou už od začátku června až do úplného konce září.

5. Suchomilný sporýš (Verbena)

Sporýš je velmi odolná rostlina, která velmi dobře snáší sucho a nevadí jí tedy ani obtížné podmínky třeba na dvorcích. Ke své spokojenosti potřebuje jediné – dobré proudění vzduchu, bez něj může být náchylná k plísním. A rovněž ze stejného důvodu nesnáší smáčení listů při zálivce.

6. Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

Potřebujete obroubit záhon s vyššími rostlinami? Pak by vám mohl hodit i měsíček. Jde navíc o léčivku s mnoha pozitivními účinky. Na obrubu však musíte myslet předem – měsíček se totiž nejlépe pěstuje přímo ze semen. Za minimální péči vám nabídne krásné květy, z nichž lze připravit například mast.

iZdroj fotografie: Pixabay

7. Hledík větší (Antirrhinum majus)

Jde o poměrně vysokou letničku, která však opravdu rychle roste – i proto se dá říct, že na výsev hledíků nikdy vlastně nikdy není příliš pozdě. Navíc vás potěší mnoha barvami, které na jakékoliv zahradě vyniknou. Ale pozor – pokud si nedáte pozor a neodstraníte staré květy, pak se vám na zahradě rychle vysemení.

8. Aksamitník alias afrikán (Tagetes)

Jen stěží bychom hledali v této disciplíně větší klasiku. Afrikány se na obruby záhonů skvěle hodí, protože jsou to velmi nenáročné a odolné květiny. Milují teplo, jsou odolné vůči škůdcům a spokojí se jen s minimální zálivkou. A pořídit je lze v mnoha velikostech i barevných variacích.

9. Trpasličí slunečnice (Helianthus)

Pokud si také právě představujete dvoumetrovou solitéru, pak zbystřete. Slunečnice totiž mohou dosahovat třeba jen třiceti centimetrů na výšku – a právě takové se jako obruba záhonu hodí více než skvěle. Jakákoliv trpasličí odrůda se praktické úlohy dekorace na vaší zahradě zhostí více než ochotně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

10. Begonie hlíznatá (Begonia x tuberhybrida)

Potřebujete obroubit záhon v polostínu? Pak byste měli vědět, že tato krásná rostlina přímé sluneční světlo vůbec nepotřebuje. Nejlépe se jí daří na polostinném místě, pokud bude pravidelně hnojena a zalévána. Mnohé odrůdy se navíc pyšní nejenom barevnými květy, ale i krásnými listy.

11. Půvabná maceška a její druhy

Další skvělým tipem pro obrubu záhonů může být maceška. Velmi krásná a efektní je například ta černá, jež je k sehnání pod názvem Viola x wittrockiana ‚Black Cups‘. Kvete velmi hojně a obvykle bez potíží i přezimuje, vyžaduje pouze mírné zakrytí chvojím nebo jiným vhodným ochranným materiálem.

12. Léčivý kontryhel (Alchemilla)

A jako obrubu lze použít i další léčivou rostlinu – kontryhel. Dnes jsou k dostání mnohé šlechtěné kultivary například s velmi velkými nebo atraktivně zbarvenými listy. I původní druhy jsou však krásné. Věděli jste, že se kontryhelu také někdy říká sukénka panenky Marie?

iZdroj fotografie: Depositphotos

13. Bujně rostoucí plamenka (Phlox)

A v našem seznamu nesmí chybět ani tato krasavice. Pokud hledáte rychle rostoucí rostlinu, která by vás potěšila květy a zároveň dokázala bez potíží přezimovat, pak si vyberte vhodný druh floxů alias plamenky. Jde o osvědčenou rostlinu našich babiček, která nesměla chybět snad v žádné zahradě.

Jaké rostliny budete letos na obrubě záhonu pěstovat vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články