Okurky patří na našich zahradách mezi nejoblíbenější druhy plodové zeleniny. Ne vždy se jim však daří tak, jak bychom si přáli. A co tedy dělat, pokud se na vás ze skleníku anebo ze záhonku dívají nažloutlé a polomrtvé rostliny? Ještě předtím, než je definitivně odnesete na kompost, je zkuste vzkřísit směsí dvou osvědčených prostředků z lékárny.
Kyselina jantarová a amoniak
Samozřejmě můžete vsadit na nejrůznější biostimulátory nebo životabudiče, určené právě pro rostliny těsně před smrtí. Bohužel jen málokdy máte nějaký takový prostředek po ruce, a pokud ho budete v případě potřeby teprve pracně shánět, velmi pravděpodobně ho nestihnete aplikovat včas. Místo toho sáhněte po něčem, co máte nejspíš doma v lékárně.
První prostředkem je kyselina jantarová. Ta je v poslední době stále oblíbenější jako doplněk stravy pro lidi. Dokáže totiž podporovat imunitu a optimalizuje některé metabolické procesy. A něco podobného dokáže i u rostlin. Druhým důležitým prvkem do vašeho životabudiče pro okurky je docela obyčejný čpavek alias amoniak.
Jak zvolit poměry do postřiku
Na přípravu životabudiče pro své okurky budete potřebovat:
- 200 mg (2 tablety) kyseliny jantarové
- 1 litr vody
- a 1 lžičku amoniaku.
Nejprve rozdrťte tablety kyseliny jantarové a rozpusťte je ve vodě. Poté do směsi přelijte amoniak a vše přelijte do rozprašovače. Následně aplikujte na okurky. Toto ošetření opakujte každý den po dobu jednoho týdne. Po této době uvidíte, zda se vaše rostliny vzpamatovávají, nebo zda jim už definitivně není pomoci.
Použijte i banánové slupky
První výsledky této kůry by však měly být patrné již po 3 až 4 dnech. V takovém případě podpořte zdraví svých okurek jednoduše tak, že do půdy okolo nich zapracujete nadrobno nasekanou čerstvou slupku z banánu. Ta obsahuje celou řadu prospěšných živin v přirozené formě, které pomohou vašim okurkám dostat se opět do kondice. Přitom však nebude hrozit poškození jejich citlivých kořenů, které se právě regenerují.
Kopřivová jícha na okurky
Další skvělou metodou, která vám pomůže ochránit úrodu vašich okurek, je příprava kopřivové jíchy. Jde o skvělé využití plevele, který jinak roste na zahradě zcela bez povšimnutí. Příprava kopřivové jíchy není složitá, a přitom obsahuje vše, co okurky ke své spokojenosti potřebují. Na přípravu jíchy můžete využít jak oblíbenou kopřivu dvoudomou (Urtica dioica), tak i kopřivu žahavku (Urtica urens).
Důležité je sbírat nať ještě předtím, než vykvete nebo dokonce začne tvořit semena. Tehdy totiž obsahuje nejvíce důležitých látek. Jde především vitamíny A, B, C, E, které rostlinám velmi prospívají. Listy disponují také mnoha minerály (například železem, vápníkem a draslíkem). Pokud chcete do jíchy přidat více živin, přidejte k nim ještě řebříček obecný (Achillea millefolium) nebo měsíček lékařský (Calendula officinalis).
Příprava jíchy pro okurky
Potřebujete pouhých 7 až 10 dní (podle počasí, které aktuálně venku panuje), abyste si připravili hnojivo, které dokonale vyživí jakýkoliv okurkový záhon. Stačí jen natrhat dostatek kopřivové natě. Tu nasekejte nebo natrhejte v rukavicích a vložte do dřevěné nebo plastové nádoby. Kov bohužel vhodný není, vede k oxidaci některých důležitých živin, které vaše okurky potřebují.
Kopřivy zalijte vodou a nechte na teplém místě kvasit. Nádobu překryjte víkem nebo například dřevěnou deskou, ale tak, aby nebyl zcela omezen přístup vzduchu k budoucímu hnojivu. Každý druhý den zamíchejte své budoucí hnojivo a nechte je kvasit. Zhruba po týdnu (nanejvýše dvou podle počasí) by mělo být hnojivo hotové. A jak to poznáte? Jícha přestane pěnit a listy se téměř rozpadnou.
Zálivka i postřik okurek
Své okurky můžete následně vyživit dvěma způsoby: buď klasickou zálivkou nebo postřikem. V obou případech je však třeba jíchu správně naředit. Pro začátek ji přeceďte. Chcete-li ji aplikovat zálivkou, pak použijte ředění jedna ku deseti. Na postřik pak jedna ku patnácti. Postřik se aplikuje dvakrát to týdne a působí i proti škůdcům. Zálivku pak opakujte jednou do týdne, dokud se stav okurek nezlepší.
Jaké zkušenosti máte s pěstováním okurek?