Trávový hnůj není na našich zahradách tak známý jako kopřivové hnojivo, ale je to škoda. Obsahuje v sobě totiž hodně dusíku a draslíku a díky svému složení je výbornou posilou pro téměř všechny rostliny. Dobře provedený hnůj z trávy poskytuje rostlinám vše, co potřebují pro svůj spokojený růst, kvetení a plození.
Jak vyrobit hnůj z trávy
Zelenina s obzvláště vysokými nároky na živiny, jako jsou například rajčata, cukety nebo tykve, nejlépe roste, pokud má k dispozici úrodnou půdu a je pravidelně přihnojována. Pro tento účel nemusíte kupovat drahou chemii, stačí vsadit na rychle hotový trávový hnůj. Syntetická hnojiva jsou drahá a mohou mít také negativní dopad na užitečné organismy žijící v půdě. To však při použití hnoje z trávy rozhodně nehrozí.
Pro jeho přípravu toho nebudete potřebovat mnoho. Vystačíte si s vědrem nebo jinou nádobou z plastu, keramiky nebo dřeva. Nesmí být kovová a měla by mít objem okolo 10 litrů. Dále vezměte jeden kilogram nasekané trávy (rostliny by měly být bez květů a semen) a zalijte ho 10 litry vody – nejlépe dešťové nebo odstáté vody z vodovodu.
Hnůj z trávy dokáže páchnout
Připravte si také vhodné víko, které však na nádobu nesmí dosedat zcela – malý prostor pro ventilaci vzduchu je nutný. Může jít klidně jen o dřevěnou desku. Dále už vám k úspěchu chybí jen míchací tyč, případně ochranné rukavice. Myslete na to, že hnůj při svém zrání vydává nepříjemný zápach. Pokud chcete jeho přípravu urychlit, pamatujte si, že na slunném místě bude hnojivo připraveno mnohem rychleji než ve stínu.
Obsah nádoby je třeba často míchat, což urychluje žádoucí proces kvašení. Na jaře, kdy ještě není teplota příliš vysoká, je trávový hnůj hotový za dva až tři týdny. Ovšem v létě trvá jeho příprava přibližně týden. 5. Hotový hnůj z trávy sceďte a použijte jako zálivku pro okrasnou i užitkovou zahradu.
Jaká přírodní hnojiva používáte při pěstování květin, ovoce nebo zeleniny vy?