Univerzální a zároveň speciální pískové hnojivo pro zeleninu, ovoce i květiny. Skladovat ho lze měsíce a namíchané je z minima surovin

                   

Pokud se nechcete při hnojení zahrady „obtěžovat“ s přípravou několika různých přípravků, vyrobte si jeden univerzální, který vám vystačí na všechny záhony. A nezáleží na tom, zda na nich pěstujete okrasné nebo užitkové rostliny. Zjednodušte si péči o zahradu tím nejlepším možným způsobem a nebudete litovat.

Hnojivo s přídavkem písku

Pokud máte k dispozici červený nebo oranžový písek, pak můžete vyzkoušet osvědčený recept na univerzální hnojivo pro celou zahradu. Na 10 litrů hnojiva budete potřebovat asi jeden litr písku. Písek zalijte dvěma litry vody. Do tohoto roztoku přidejte 1 lžičku kyseliny citronové a 50 ml 2% kyseliny salicylové. A proč právě tato kyselina? Jde totiž o výborný rostlinný hormon s vícenásobným využitím.

Vše dobře promíchejte a nechte jeden den odstát. Získáte základ hnojiva s neomezenou trvanlivostí. Před aplikací nařeďte toto množství ještě 10 litry vody a přidejte jednu lžičku čpavku. Vše důkladně promíchejte a použijte jako zálivku pro své rostliny. Bez obav k nim vylijte i vlhký písek, pomůže provzdušnit substrát, což je zejména při letním sesedání zeminy prostřednictvím zálivky rozhodně žádoucí.

Univerzální hnojivo z banánové slupky

Další možností je použití banánových slupek, jejichž prostřednictvím také podpoříte růst a vývoj rostlin. Toto hnojivo je navíc bohaté na dusík, draslík a fosfor. A jak ho připravit? Banánové slupky nakrájejte na malé kousky a zalijte 300 mililitry vody. Nechte 3 dny vylouhovat na stinném a teplém místě. Poté roztok přeceďte a nařeďte odstátou vodou v poměru 1 : 5. Hnojivo aplikujte na zahradu jednou za dva týdny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak pohnojit zahradu dřevěným popelem

Vaše zahrada se skvěle spokojí také s dřevěným popelem. Pro výrobu jedné dávky hnojiva budete potřebovat přibližně 200 gramů popela (měl by být jemný). Ten nasypte do 1 litru vody a nechte alespoň 24 hodin odstát. Poté přilijte ještě 9 litrů vody a máte hotovo. Toto hnojivo se zvláště hodí jako životabudič pro užitkovou zahradu v období po sklizni. Pro lepší účinek do něj v tomto období přidejte ještě 2 čajové lžičky nitrofosfátu.

Jak se k celoroční péči o zahradu stavíte vy?

Kávovou sedlinu lze využít také v zahradě. A jak? To se dozvíte v tomto návodu
Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články