Aby vše na vaší zahradě správně rostlo a kvetlo, je nutné dopřát vaší zeleni optimální podmínky. Ve hře je především dostatečné množství živin, které je třeba rostlinám dodat prostřednictvím kvalitního (ovšem nejlépe po všech stránkách přírodního) hnojiva. Následující návod vás seznámí s hnojivem na přírodní bázi, které lze vyrobit jednoduše doma.
Kdy je třeba hnojit droždím
Pokud doma najdete kostku prošlého droždí (ovšem použít lze samozřejmě i to čerstvé), použijte ji nejlépe během vegetačního období, kdy vaše rostliny potřebují opravdu velké množství živin. Ideální je proto přihnojování zálivkou do půdy ke kořenům. Přírodní recept si hravě připravíte i doma jen z několika základních surovin a za nízkou cenu.
Jak si vyrobit hnojivo z droždí
Základní recept pro tvorbu tohoto univerzálního hnojiva je opravdu jednoduchý. Budete potřebovat:
- 1 kostku droždí
- 2 lžíce cukru
- 3 litry teplé vody
V droždí najdete především vitamíny skupiny B a důležité fytohormony. Droždí, cukr a vodu smíchejte a nechte odstát alespoň 2 hodiny. Poté už jen takto připravené hnojivo podle potřeby nařeďte obyčejnou vodou (nejlépe v poměru v poměru 1:5) a aplikujte jako zálivku.
A jak často droždím hnojit? Obvykle stačí dvakrát nebo třikrát za sezónu, více nebývá třeba. V ideálním případě spotřebujte hnojivo najednou – nemělo by to být těžké. Hodí se totiž pro zalití pokojových i venkovních rostlin. Jeho zbytky pak můžete vylít na kompost. Nikdy ho však neuchovávejte – své ceněné vlastnosti totiž velmi rychle ztrácí.
Nezapomeňte na dřevěný popel
Jen hnojení droždím však nestačí. Z půdy totiž aktivně vytahuje draslík (spotřebovávají ho živé kvasinky, které v půdě rozkládají látky, jež později mohou rostliny využít ke svému růstu). Zhruba dva týdny po hnojení droždím proto aplikujte i hnojení popelem. Na 10 litrů teplé vody budete potřebovat jeden šálek popela. Obojí nechte přes noc odstát, ráno sceďte a použijte jako zálivku.
Jaké jsou vaše tipy pro efektivní výrobu hnojiva a zahradničení všeobecně?