Vrcholící léto je pro zahradu vždy náročným životním obdobím. Rostliny totiž musí urychleně nasazovat na květy a na plody. Potřebují tedy mnoho živin v té správné formě. A jak jim pomoci? Natrhejte si ptačinec, který obsahuje řadu cenných živin a vsaďte na recept našich babiček.
Hnojivo z ptačince prostředního
Ptačinec obsahuje:
- vitamíny C a D,
- vápník,
- železo,
- draslík,
- vitamíny skupiny B,
- hořčík,
- zinek
- a beta karoten.
Výživa z ptačince je mezi ekologicky myslícími zahrádkáři velmi oblíbená. Nestojí totiž skoro nic a hodí se na veškerou zeleň. Potřebovat budete:
- 1 litr vody
- a velkou hrst ptačince
Ptačinec rozmixujte, zalijte vodou a nechte odstát po dobu alespoň 24 hodin. Poté hnojivo dobře přeceďte (nať ještě vymačkejte) a nařeďte čistou vodou v poměru 1 : 2 nebo 1 : 3. Nakonec už jen hnojivo z ptačince prostředního nalijte do konvičky a použijte jako zálivku.
Jak hnojivo ještě vylepšit
Pro silnější účinek však nepoužívejte ptačinec jen tak samostatně, ale smíchejte ho ještě s výluhem z kvasnic. Není potřeba ho dělat příliš silný. Připravte si:
- 20 gramů kvasnic,
- 25 gramů cukru
- a 5 litrů vody.
Všechny ingredience smíchejte ve vhodné nádobě a nechte dvě hodiny odpočívat. To už máte téměř hotovo. Poté jednoduše hnojivo z ptačince a hnojivo z kvasnic promíchejte a můžete zalévat. Zálivku vždy provádějte na předem navlhčenou půdu, a to ráno nebo večer. Aplikace na suchý substrát nebo během silného slunečního úpalu by mohla rostliny poškodit. Hnojení lze opakovat každý týden.
Další tipy pro přírodní hnojení
K přípravě hnojiva lze použít i bylinky, které stačí nechat týden zkvasit. Jasným favoritem je kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) nebo její příbuzná kopřiva žahavka (Urtica urens). Použít však lze i měsíček lékařský (Calendula officinalis), lichořeřišnici (Tropaeolum majus) nebo třeba šantu kočičí (Nepeta cataria).
Jaká další přírodní hnojiva z plevelů používáte při péči o své rostliny vy?