Na začátku topné sezóny začínají být plastová okna často pokryta kondenzací. Voda stéká z okenního parapetu na podlahu, což poškozuje dlažbu, parkety, lino i PVC. Existuje ale jednoduchý trik, který vám pomůže tento problém vyřešit. Během celé zimy se proto nebudete muset starat o zamlžená okna. A nebudou vás zbytečně trápit ani důsledky, které nadměrné zamlžení může způsobit.
Jak na to?
Chcete-li to provést, musíte nejprve zakrýt okenní rám oboustrannou průhlednou páskou. Vezměte polyethylenovou fólii, jejíž tloušťka by měla být přibližně 0,5 mm, a přilepte ji na sklo. Horní ochranný povrch mléčné barvy se odstraní z PET filmu a skleněná okna budou opět průhledná. Nebojte se, tento film nebude nijak ovlivňovat propustnost světla skel.
Proč dochází k rosení oken?
Zamlžená okna mají hned několik důvodů. Nemusíte ihned zvažovat reklamaci oken. Chyba samozřejmě může být v chybné montáži, ale to není jediný důvod. Nejčastější příčinou rosení vnitřní strany oken je většinou nedostatečné větrání. To snadno vyřešíte častým a krátkým větráním místnosti, a to během léta i zimy.
Stejně tak ale může být problémem nedostatečné topení v místnosti, kdy studený vzduch neabsorbuje správně vlhkost, která se poté sráží na oknech. Máte-li topení umístěné jinde, než pod oknem, může to být také důvodem. Teplý vzduch totiž běžně ohřívá a vysušuje skla, čímž brání přílišnému mlžení. Velkými důvody může být:
- neprodyšné zateplení budovy,
- špatná instalace oken,
- umístění oken na severní stranu.
Nevhodné prostředí
Může se to zdát neuvěřitelné, ale i drobné detaily mohou způsobit rosení oken. Stačí, když máte příliš dlouhou záclonu, která brání cirkulaci vzduchu a osušování skel. Stejně tak vnitřní parapet, který přesahuje přes topení, může snadno zabránit teplému vzduchu, aby vysušoval okna. A podobný efekt mají také stažené žaluzie. Pokud tedy s rosením bojujete, zkontrolujte si všechny uvedené faktory.