Téměř každý z nás má doma alespoň jednu orchidej. Tyto rostliny jsou totiž jsou nejen módní, ale také velmi krásné.
Na podzim upadá řada rostlin do zimního spánku, ovšem pro orchideje to často neplatí. A nezáleží na tom, jestli vám na parapetu roste člunatec (Cymbidium), stromobytec (Dendrobium), Phalaenopsis alias můrovec, katleja Dowova (Cattleya dowiana) z Kostariky, nebo třeba tibetská orchidej Pleione formosana či Pleione limprichtii.
Aloe vera jako hnojivo
Aloe pravá (latinsky Aloe vera ) je léčivá rostlina velmi bohatá na živiny. Jde o aminokyseliny, antioxidanty a v neposlední řadě také o komplexní sacharidy. Obsahuje také spoustu minerálů a vitamínů. Jde například o:
- vápník,
- hořčík,
- zinek,
- vitamíny A, C, E
- a vitamíny skupiny B.
Kromě nich však obsahuje i další, stejně cenné látky. Takže pokud z ní připravíte hnojivo, získají tak vaše rostliny opravdu silnou nutriční podporu. Ale toto hnojivo má i více využití. Například stimuluje klíčení semen a podporuje rychlý vývoj kořenů, růst a kvetení. Zlepšuje také odolnost rostlinných pletiv a celkově přispívá ke zlepšení zdraví rostlin.
Jak připravit hnojivo z aloe
Vezměte jednu lžičku gelu z aloe vera a dobře ho zamíchejte v 500 ml vody. Každá orchidej by poté měla dostat asi 100 až 150 ml této výživy. Poprvé ji aplikujte nejlépe do konce října a druhou dávku pak asi měsíc po té první.
Účinky aloe vera na rostliny
Aloe je tak účinná při podpoře růstu, že se používá i jako přirozený fytostimulant k podpoře zakořeňování a kvetení rostlin. A protože obsahuje i enzymy a rostlinné hormony, je její účinek opravdu rychlý. Pomáhá i při přesazování nebo při nalomení květního stvolu (v takovém případě na něj stačí nasadit rozkrojený list aloe a počkat, dokud stvol znovu nesroste).
Přítomnost saponinů pak zvyšuje odolnost rostlin vůči suchu, stresu a chorobám. A ty stejné látky propůjčují aloe vera i velmi ceněné antibakteriální, protiplísňové a antivirové vlastnosti, které se často využívají i v lidovém léčitelství.