Vylévat vodu po vaření vajec jen tak do odpadu je věčná škoda. V domácnosti může být opravdu užitečná po mnoha stránkách.
Pokud vaříte vejce, pak vám vždy zbude plný kastrolek vody. Co si s ní však počít? Pokud vás nenapadne nic jiného, než ji bez užitku jen tak vylít do dřezu nebo do toalety, pak děláte velkou chybu. Obsahuje totiž řadu minerálů, kterých by bylo škoda se jen tak zbavovat.
Jaké minerály obsahují skořápky
Když dáte vařit vejce, začnou se z jejich skořápek uvolňovat do vody i nejrůznější minerály. Jde například o: uhličitan vápenatý, uhličitan hořečnatý, oxid křemičitý, oxid hlinitý, oxid fosforečný, a také o nejrůznější stopové prvky, jako jsou například jód, železo, měď, zinek, kobalt, mangan či fosfor.
A tyto všechny skvěle prospívají rostlinám. Pokud tedy necháte vodu po vaření vajec vychladnout a přelijete ji do konvičky, jednoduše ji můžete použít jako zálivku a ušetřit tak za nákup komerčních hnojiv.
Jak hnojit vaječnými skořápkami
Ovšem hnojit lze i skořápkami od vajec. Rostlinám tak dodáte vápník, hořčík, draslík, fosfor, železo nebo třeba sodík. Skořápky stačí nadrtit a poté přimíchat do substrátu. Nikdy je však nedávejte k acidofilním rostlinám. Mezi ně patří například:
- konvalinka vonná (Convallaria majalis)
- rododendron (Rhododendron)
- chryzantéma (Chrysanthemum)
- hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)
- pomněnky (Myosotis)
- brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum, syn. Cyanococcus corymbosus)
- hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens)
- hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris)
- azalka (Azalea)
- brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus)
- vřesovec pleťový (Erica carnea)
- vřesy (Calluna L.)
- lilie (Lilium)
- hyacinty (Hyacinthus)
Využijte cibulové slupky
Podobně lze využít i vodu po vaření cibule, případně můžete cíleně vyvařit cibulové slupky. Rostlinám tak dodáte karoten, thiamin, riboflavin nebo třeba niacin. Cibule je také zdrojem železa, zinku, síry, fosforu, hořčíku, draslíku, vápníku, sodíku, mědi, jódu a manganu. Podobně funguje i další cibulová zelenina: cibule, česnek, pórek apod.
Voda po vaření brambor
A jaké cenné látky se do vody vylouhují při vaření brambor? Jde například o vitamíny C, B1, B2 a PP. Z minerálních prvků je pak ve hře především železo, měď, mangan, fosfor a vápník. Je zajímavé, že brambory se žlutou a oranžovou barvou obsahují více antioxidantů a nejvíce vitamínu C v sobě mají nové brambory.