Hnojíme jabloně podle zkušených zahrádkářů: Podzimní směs je sázkou na jistotu, obrovská úroda zaručena

Hnojení ovocných stromů na podzim je velmi důležité. Zásobí je všemi mikro a makro prvky, což v příštím roce znásobí úrodu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ovocné stromy sice už většinou odplodily, ovšem teď rozhodně není čas na to je nechat jen tak ležet ladem, naopak. Pokud jim dopřejete ještě jednou opravdu kvalitní péči, budete se příští rok moci těšit na mnohem větší úrodu, než na jakou jste byli doposud zvyklí.

Podzimní hnojení jabloní – návod

Výběr správného termínu je v tomto případě rozhodně zásadní. Pokud už bude venku panovat příliš velká zima, nestihne zemina vstřebat to správné množství hnojiva, takže se živiny nedostanou do hlubších vrstev a hnojení bude účinné jen velmi málo nebo dokonce vůbec ne. Půda proto rozhodně nesmí být zmrzlá, a to ani povrchově.

Důležité je však vsadit i na správné počasí. Jabloně určitě nehnojte, pokud právě silně prší. Hnojivo se totiž rychle odplaví z jejich blízkosti. Všechny jarní práce související s hnojením ovocných stromů by také měly být prováděny za oblačného dne. Hnojit je důležité především 2 nebo 3leté stromy, které se plně rozvíjejí. Mladé stromky, které ještě neplodí, hnojit není třeba (vsadit můžete tak nanejvýš na různá přírodní hnojiva).

Podzimní hnojení jabloní iZdroj fotografie: Depositphotos

Čím hnojit jabloně na zahradě

Nejdůležitějšími prvky, které tyto ovocné stromy potřebují pro svůj správný vývoj, jsou: dusík, fosfor a draslík. Ale nelze zapomínat ani na stopové prvky, které zajistí dlouhodobou trvanlivost ovoce: hořčík, železo, zinek a bór.

Kostní moučka jako sázka na jistotu

Perfektním hnojením pro tyto dřeviny je tzv. kostní moučka. Jde o hnojivo běžně dostupné v obchodech. Pod tímto názvem se obvykle prodává směs mletých zvířecích kostí a jatečních odpadů. Skvěle se uplatňuje jako organické hnojivo s pomalým uvolňováním. Jabloním dodává především tyto důležité látky: draslík, vápník, mangan, železo, zinek a fosfor. A to ve formě, kterou dokážou sazenice jabloní snadno vstřebat.

Podzimní hnojení jabloní iZdroj fotografie: Depositphotos

Obsah živin je opravdu úctyhodný. Konkrétní hodnoty vypadají takto (mimochodem, na jednu jabloň o stáří dvou až tří let stačí velká lopata tohoto hnojiva):

  • dusík 60 kg/t ,
  • oxid fosforečný 100 kg/t
  • oxid draselný 10 kg/t,
  • oxid vápenatý 120 kg/t,
  • a oxid hořečnatý 5 kg/t.

Kamenná moučka pro hnojení jabloní

Další velmi podobným hnojivem, které je možné pohodlně používat i na podzim, je i kamenná moučka. Ta obsahuje okolo 50 % oxidu křemičitého, který je pro jabloně velmi cenný. Posiluje totiž jejich pletiva a činí je odolnější vůči mnoha chorobám. V tomto hnojivu navíc lze najít i mnoho cenných minerálů a mikroelementů. Jde například o hořčík, vápník, železo, mangan, zinek, měď, molybden, draslík, hliník, bór a selen. Dávkování je pak podobné jako u kostní moučky.

Jak hnojíte své ovocné stromy na podzim vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články