Fazole představují velmi dobrý zdroj nutričně hodnotných látek. A jejich vaření nemusí zabrat dlouhé hodiny, stačí použít trik.
Fazole a další luštěniny by měly tvořit základ každého dobře vyváženého jídelníčku. Obsahují totiž celou řadu prospěšných živin, v jejichž čele stojí vitamíny. Jde především o vitamínu C, thiamin, riboflavin, niacin, vitamín B6, kyselinu listovou, vitamín A, vitamín E a vitamín K. Kromě tohoto jsou fazole také bohaté na bílkoviny, lehce stravitelný škrob a další důležité látky, jako je například draslík, vápník a fosfor. A některé druhy obsahují také železo, selen a zinek.
Jak správně uvařit fazole
Bohužel nemají jen pozitiva. I když vláknina v nich obsažená pomáhá lepšímu fungování střev a přispívá k lepšímu odstraňování přebytečného cholesterolu z těla, vážou se k ní i nepříjemné vlastnosti. Jde především o přítomnost lektinů, které blokují enzym trypsin, který naší zažívací soustavě pomáhá trávit rostlinné bílkoviny.
A právě odtud pramení nadýmání a plynatost po konzumaci fazolí. A problém může vytvářet i tvrdá slupka fazole, která je zodpovědná za mnohé zažívací potíže. Problém však lze snadno vyřešit správným způsobem varu.
Namáčení fazolí před vařením
Problém s nadýmavostí luštěnin se možné jednoduše vyřešit tak, že fazole před vařením namočíte do vlažné vody a vodu v rozmezí několika hodin několikrát vyměníte. Pokud jste velmi citliví, vyplatí se totéž udělat i během vaření, pak ovšem přijdete o část výživných látek.
Střídání horké a studené vody
Dobře propláchnuté fazole vsypte do vroucí vody a po dosažení bodu varu je vařte zakryté 3 minuty. Vodu slijte a doplňte ji ledovou (stačí ta opravdu studená z kohoutku). Fazole dejte znovu vařit. Uvidíte, jak rychle budou hotové.
Vaření fazolí se sodou
Fazole nasypte do hrnce a zalijte vodou tak, aby byly zcela ponořené. Přidejte lžičku jedlé sody a pár kapek citronové šťávy. Poté je odkryté vařte asi 1,5 hodiny. Osolit je musíte až po uvaření, jinak ztvrdnou a budou se vařit pomalu.
Vaření s mořskými řasami
Postup je stejný jako v předcházejícím bodě. K fazolí však místo sody a citronové šťávy přidejte malé množství mořských řas a vařte asi 40 minut. Po této době budou báječně měkké.
Vaření fazolí v mikrovlnné troubě
Fazole zalijte vodou ve vhodné nádobě. Poté je vložte do mikrovlnky a zapněte ji na nejvyšší výkon. Vařte asi 10 minut. Poté fazole dochuťte kořením a vařte dalších 15 až 20 minut. Poté můžete rovnou konzumovat.
Nákup konzervovaných fazolí
Fazole si samozřejmě můžete pro použití v kuchyni koupit v konzervované verzi. Řada výživových odborníků to ovšem nedoporučuje, a to kvůli potažení vnitřních stěn plechovek bisfenolem, který má podle některých tvrzení na lidský organismus podobné účinky jako synteticky vyráběný estrogen. Z tohoto důvodu může negativně ovlivnit fungování těla, především pak práci endokrinního systému.