Pravidelná konzumace je tělu velmi prospěšná, a pokud si osvojíte šikovné triky při jejich přípravě, nebudete muset v kuchyni trávit celý den.
Luštěniny se těší stále větší oblibě a je to jedině dobře. Obsahují vysoký podíl bílkovin, takže jsou báječnou náhradou masité stravy u vegetariánů, působí příznivě na zažívací systém, snižují hladinu cukru v krvi a jsou tak velmi oblíbené i u diabetiků. Díky nízkému obsahu tuku je také vhodné luštěniny zařadit při redukčních dietách. Často ale trvá poměrně dlouho, než se uvaří, pokud nechcete sáhnout po konzervě a právě fazole zaberou času nejvíce. S našimi 6 tipy vám to zabere jen chvilku!
Jak na rychlou přípravu fazolí?
Existuje celá řada pomocníků, jež vám s tímto obtížným úkolem mohou pomoci. Patří mezi ně například jedlá soda, minerální voda nebo třeba mikrovlnná trouba.
Rychlé vaření fazolí s jedlou sodou
Fazole dejte vařit společně s trochou jedlé sody. V jídle nebude cítit díky několika kapkám citronu, který doporučujeme přidat do skoro uvařených fazolí. Samotná soda by měla snížit jejich dobu vaření o polovinu. Jedlá soda také zařídí, že se nebudou fazole rozpadat. Sůl přidejte až na závěr.
Vaření s pomocí studené vody
Fazole vařte na mírném ohni a hned po zavaření vodu vyměňte opět za studenou. Tento postup opakujte, dokud nebudou fazole zcela doměkka.
Jak uvařit fazole v tlakovém hrnci
V tomto postupu využijte tlakového hrnce, ve kterém jsou fazole hotové raz dva. Fazole je ale potřeba nejprve namočit do studené vody společně s plátky citrónu a to minimálně na hodinu a půl. Po uplynutí doby vložte fazole do hrnce a zalijte novou vodou, přidejte oloupanou cibuli a dejte asi na 15 minut vařit. Následně hrnec odstavte a nechte dojít.
Vaření fazolí v mikrovlnné troubě
Fazole uložte do skleněné nádoby a zalijte studenou vodou. Poté je vložte do mikrovlnné trouby asi na 10 minut na maximální výkon. Následně je vyjměte, promíchejte společně se solí a vraťte do mikrovlnné trouby asi na 20 minut.
Postup s minerální vodou
Pro namáčení nahraďte vodu z kohoutku vodou minerální, která díky svému složení urychlí celý proces vaření.
Pomůže i dlouhé namáčení
Fazole dejte do misky či hrnce a zalijte studenou vodou. Takto nechte odležet několik hodin a před vařením použijte novou vodu.
Koření proti nadýmání k fazolím
Patříte mezi luštěninové nadšence a pochutnáváte si na nich, ale raději je vaříte pouze sporadicky, protože zažíváte nepříjemné pocity nadýmání? I s tím se dá bojovat s pomocí několika jednoduchých kroků. Asi nejdůležitější je fazole dobře přebrat a propláchnout, a to i opakovaně, a nechat je namáčet co možná nejdéle, klidně několik hodin. Vyplaví se tak oligosacharidy, které ono nechtěné nadýmání způsobují.
Podstatný je také způsob úpravy. Obecně je lepší fazole a ostatní luštěniny vařit déle a na mírném ohni, případně využít pomalého nebo tlakového hrnce a odebírat pěnu, která vařením vzniká. Dále je vhodné použít i bylinky, které hrozbu plynatosti snižují. Hodí se například kmín, fenykl, tymián či saturejka. I se solí opatrně. Je vhodnější osolit vodu v hrnci jen trochu a fazole dosolit až před samotným dovařením.